Świetlica szkolna jest miejscem ,w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas przed zajęciami szkolnymi lub po ich zakończeniu.Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej,pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki i rekreacji.

Przyjęcie ucznia do świetlicy poprzedzają następujące czynności:

1. Złożenie pisemnego wniosku-Wniosek zgłoszenia dziecka do świetlicy przez rodziców dziecka (wnioski u wychowawców świetlicy)
  2. Zapoznanie się i podpisanie regulaminu świetlicy przez rodzica
  3. Rozpatrzenie wniosku przez komisję rekrutacyjną
  4. Ustalenie listy uczniów objętych stałąopieką świetlicy do ostatniego dnia nauki bieżącego roku szkolnego

NAUCZYCIELE-WYCHOWAWCY ŚWIETLICY

• Barbara Bożena Brzozowska
  • Iwona Jabłonowska
  • Aleksandra Kałuża
  • Ewa Kujawska
  • Anna Kuptel
  • Joanna Przastek

REGULAMIN ŚWIETLICY:

1. Świelica czynna jest w godzinach 7.00-17.00
  2. Wychowanek zgłasza swoje przyjście oraz każdorazowe wyjścia ze świetlicy.
  3. Wychowanek świetlicy zachowuje się poprawnie w czasie organizowanych zajęć i spożywania posiłków.
  4. Zachowuje ciszę w czasie odrabiania lekcji.
  5. Dba o czystość osobistą i świetlicy
  6. Szanuje zabawki, gry i wszystkie przedmioty znajdujące się w świetlicy
  7. Zwraca wypożyczone gry w należytym porządku
  8. Przestrzega zasad BHP,nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa dla siebie i innych uczniów
  9. Wypełnia polecenia wychowawcy i bierze czynny udział w zajęciach
  10. Nie bawi się telefonem komórkowym,MP3,MP4,tabletem
  11. Rodzice są zobowiązani odbierać dzieci ze świetlicydo godz.17.00
  12. Samodzielny powrót dziecka do domu możliwy jest tylko w przypadku złożenia przez rodziców pisemnego oświadczenia,inne formy np.telefon są niedozwolone.

Za nieprzestrzeganie regulaminu stosuje się:

• upomnienie wychowawcy
  • powiadomienie wychowawcy klasy
  • powiadomienie rodziców

Za wzorowe zachowanie stosuje się:

• pochwała wychowawcy
  • pochwała przed klasą
  • pochwała przed rodzicami

Dzieciom przebywającym w świetlicy oferuje się uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć:

• Zajęcia żywego słowa
  • Zajęcia plastyczne
  • Zajęcia umuzykalniające
  • Zajęcia rekreacyjno – ruchowe
  • Zajęcia relaksacyjne
  • Zajęcia sportowe

KALENDARZ IMPREZ I UROCZYSTOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

• Pasowanie na Świetliczaka- Październik/Listopad
  • „Jesienny bukiet”- kiermasz na rzecz Schroniska dla Zwierząt-Październik
  • Szkolny konkurs plastyczny z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości-Listopad
  • Wróżby andrzejkowe-Listopad
  • Mikołajki-Grudzień
  • Pocztówka lub ozdoba bożonarodzeniowa- zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego -Grudzień
  • Aukcja ozdób świątecznych na cele charytatywne- Grudzień
  • Zabawa karnawałowa- Styczeń
  • Walentynki-Luty
  • Pocztówka lub ozdoba wielkanocna-zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego- Kwiecień.
  • Aukcja pocztówek i ozdób świątecznych na cele charytatywne-kwiecień
  • „Zdrowe asy z naszej klasy”- zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego- Kwiecień
  • „Dzikie wysypisko niszczy środowisko”-zorganizowanie szkolnego konkursu ekologicznego -Maj
  • Konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima-Maj
  • Przedstawienie teatrzyku świetlicowego Poziomki-Czerwiec
  • „Dzień Dziecka i sportu-zespołowa rywalizacja-czerwiec

Nasi uczniowie mają czas na swobodne zabawy zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Organizowane są również zabawy, konkursy, imprezy.

Świetlica przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstokujest organizatorem dwóch międzyszkolnych konkursów plastycznych: „Pocztówka i ozdoba Bożonarodzeniowa lub Noworoczna” i „Pocztówka i ozdoba wielkanocna” oraz wielu szkolnych.

Nasi wychowankowie mogą próbować swoich sił aktorskich.Co roku przygotowywane jest przedstawienie na imprezę w świetlicy „Pasowanie na Świetliczka” oraz dla przedszkolaków z pobliskiego przedszkola i uczniów klas I-III.

W ramach zajęć plastycznych nauczyciele świetlicy przygotowują uczniów do szkolnych, międzyszkolnych ,wojewódzkich konkursów,w których dzieci odnoszą liczne sukcesy.