,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!
Podaruj część swojego czasu potrzebującym
Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,
osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!
Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!

Spotkania wolontariuszy – czwartek 15 - 16.45 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane

Opiekunowie:

Anna Małgorzata Samborska
Barbara Bożena Brzozowska

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku

            Po raz kolejny wolontariusze SP Nr 44 w Białymstoku w ramach wieloletniej współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” w Łodzi w terminie 25.06 - 06.07.2018 r. wyjechali na kolonie integracyjne do Szklarskiej Poręby. W wyjeździe uczestniczyło 30 wolontariuszy z klas III - VII, którzy aktywnie angażowali się w działania prospołeczne uczestnicząc systematycznie w różnorodnych akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.

            Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby uczniowie zostali zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia. Program kolonii był bardzo urozmaicony poprzez bogatą ofertę programową i zajęcia edukacyjno – wychowawcze. Wolontariusze uczestniczyli w wycieczkach pieszych z przewodnikiem do Wodospadu Szklarki i Kamieńczyka, na Krucze Skały, Krzywe Baszty, formację skalną „Chybotek”, Złoty Widok, grób Karkonosza oraz Skałki Miłości. Wjechali wyciągiem na Szrenicę (1362 m.n.p.m) i zeszli szlakiem górskim przy schronisku ,,Kamieńczyk”.
Uczniowie mieli wycieczkę na Wzgórze Ametystów, gdzie własnoręcznie poszukiwali i wydobywali ametysty. Wolontariusze weszli pieszo na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m), gdzie podziwiali piękno Gór Izerskich i Karkonoszy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych gdzie rozwijali aktywność i kreatywność twórczą własnoręcznie wykonując drzewka szczęścia, które każdy zabrał ze sobą do domu na pamiątkę pobytu w Karkonoszach. Wolontariusze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych między innymi: w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego – warsztaty „Wirtualne Karkonosze”, w Muzeum Mineralogicznym – wypełnianie kart pracy, wycieczce do Leśnej Huty (pokaz wyrobu i zdobienia szkła). Uczestniczyli również w zajęciach w Chacie Walońskiej i Skansenie Żelazny Tygiel Waloński (zwiedzanie, gra terenowa „Poszukiwanie skarbu”, warsztaty wyrobu biżuterii celtyckiej). Wolontariusze wzięli udział w dwóch wycieczkach autokarowych po Kotlinie Jeleniogórskiej zwiedzając Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Park Bajek w Karpaczu oraz Park Wodny „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu oraz Zamek Śląskich Legend w Pławnej. Główną atrakcją wyjazdu była wycieczka autokarowa do Pragi, miasta zaliczanego do najpiękniejszych stolic Europy. Uczniowie zwiedzili Praski Hrad, Katedrę św. Wita, Zamek Królewski, Mala Strama, Pałac Wallensteina (obecnie siedziba Senatu), Most Karola oraz Stare Miasto z zegarem Orloj. Czas wolny uczniowie spędzili na największym praskim placu – Placu Wacława.

            Wolontariusze uczestniczyli w różnorodnych zajęciach edukacyjno - sportowych oraz rekreacyjnych grając np. w piłkę siatkową, nożną i plażową, grę terenową „Ukryte symbole” i inne gry zespołowe. Wieczorami chętnie brali udział w zabawach, konkursach oraz w grupowych potyczkach umysłowych „Turniej gier i zabaw”. Dużą przyjemność sprawiało im śpiewanie piosenek karaoke oraz udział w dyskotekach. Z dużym zaciekawieniem słuchali opowiadanych legend karkonoskich o „Duchu Gór – Karkonoszu - Liczyrzepie”. W trakcie pobytu często spacerowaliśmy po Szklarskiej Porębie podziwiając piękne widoki oraz robiąc drobne zakupy, kupując pamiątki na okolicznych regionalnych straganach. Miłym akcentem podczas pobytu w górach było wyjście do pizzerii „Retro”. Ostatniego wieczoru wszyscy udaliśmy się na ognisko. Piekliśmy kiełbaski oraz chleb, który bardzo wszystkim smakował. Apetyty dopisywały. Do późnego wieczora śpiewaliśmy wspólnie piosenki, świetnie się przy tym razem bawiąc i integrując. Na koniec kolonii odbyło się podsumowanie konkursu czystości wszystkich pokoi oraz quizów dotyczących wiedzy o Karkonoszach i minerałach występujących w tej części Polski. Najlepszym i najaktywniejszym grupom zostały wręczone imienne dyplomy i drobne upominki. Opiekunowie również otrzymali dyplomy za zorganizowanie najwspanialszych kolonii. Cieszymy się bardzo, że zorganizowany przez nas wakacyjny wyjazd przyczynił się do jeszcze większej integracji wolontariuszy z różnych środowisk oraz poprawił ich relacje interpersonalne oraz umiejętność pracy w grupie. Jesteśmy przekonane, że dzieci z wyjazdu na kolonie wyniosły bardzo wiele pozytywnych przeżyć i doświadczeń, które zaowocują w przyszłości. Kolonie zorganizowały i opiekę podczas kolonii sprawowały wolontarystycznie: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska oraz Agnieszka Eliza Smółko.

Kierownik kolonii:

Anna Małgorzata Samborska – pedagog SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Wychowawcy:

Barbara Bożena Brzozowska – wychowawca świetlicy SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki
w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Agnieszka Eliza Smółko – nauczycielka kształcenia zintegrowanego SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

Dnia 24 maja 2018 roku opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klub Ośmiu” p. Anna Samborska i p. Barbara Brzozowska uczestniczyły w uroczystej Gali Jubileuszowej XXV Stołecznej Edycji Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Warszawie. Gala odbyła się w Teatrze Muzycznym ROMA, gdzie panie otrzymały podziękowania za wieloletnią współpracę z rąk Pani Prezes Joanny Fabisiak. Podczas Gali usłyszeć można było hymn Fundacji „Świat na Tak” w wykonaniu wolontariuszy „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku nagrany przez opiekunów i wolontariuszy podczas kolonii letnich w Szklarskiej Porębie w 2017 roku.

Dnia 07.06.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym całoroczną pracę w roku szkolnym 2017/2018. Spotkanie zostało zorganizowane w Parku Linowym w Fastach przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. W programie plenerowej imprezy było podsumowanie działalności wolontarystycznej, korzystanie z licznych atrakcji Parku Linowego, konkursy, poczęstunek (hot dogi, napoje, lody) oraz ognisko z kiełbaskami. Wolontariusze wykazali się dużą odwagą w pokonywaniu kolejnych stacji wspinaczkowych, przy tym świetnie się bawili i zintegrowali. W wydarzeniu uczestniczyło 30 wolontariuszy angażujących się systematycznie w działania prospołeczne.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska

Dnia 21.05.2018r. uczniowie klasy VII b uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami zawodów medycznych, w trakcie którego zaprezentowane zostały zawody z obszarów: lekarskiego, analityki medycznej i pielęgniarstwa. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Inicjatywa została skierowana do uczniów stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z zawodami medycznymi. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze Słodyczy ,,Cukier Lukier”, gdzie podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z zawodami cukiernika, sprzedawcy i animatora. Udział w spotkaniach z przedstawicielami zawodów przyczyni się do podjęcia przez młodzież właściwych decyzji zawodowych. Koordynator wyjścia Anna Samborska, Jolanta Matel

Dnia 17.05.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Osiedlowym Klubie ,,Kaktus”. Zajęcia przeprowadziła instruktorka arteterapii pani Urszula Roszkowska. Wolontariusze wykonywali przypinki z kolorowego tiulu i ozdabiali je koralikami. Wykonaną biżuterię uczniowie podarują swoim mamom z okazji Dnia Matki. Inicjatywa została zrealizowana w ramach realizacji Projektu ,,Dobro to norma – bądź normalny!!!” - ,,Dobro podaj dalej…”.

Opiekunki: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 29.04.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl 0 – VII. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 14.04.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Górnik Zabrze. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl 0 – VII. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

W dniach 16 –17.03 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności. Celem zbiórki jest dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie im godnych Świąt Wielkanocnych. Jak to działa? Banki Żywności z pomocą wolontariuszy będą najpierw zbierać, a potem w swoich magazynach sortować, ważyć i liczyć żywność. Następnie przekażą ją współpracującym z nimi, lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarketach ,,Carrefour" oraz ,,Biedronka” przy ulicy Wrocławskiej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 38 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska, Aleksandra Kałuża

Dnia 4 kwietnia 2018 roku w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyła się uroczysta Gala, podczas której poznaliśmy laureatów XXIII Białostockiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Była to doskonała okazja do podziękowania   młodym   wolontariuszom  i  wolontariuszkom  za  ich  pracę  i  zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Podczas gali Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił laureatów w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” i „Ósemki”. „Ósemeczki” otrzymały honorowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Z kolei „Ósemki” statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka oraz zaproszenie do udziału w gali kończącej ogólnopolską edycję XXIV Konkursu w Trzebiatowie (16-18.06.2018). W jubileuszowej edycji Konkursu udział wzięło 66 społeczników, w tym 16 w kategorii wiekowej 10-13 lat („Ósemeczki”) oraz 50 uczniów w kategorii wiekowej 14-19 lat („Ósemki”). Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił i nagrodził Uczniów - Kandydatów  do  tytułu „Wspaniałych” wśród których znalazły się 3 uczennice naszej szkoły: Julia Wasilewska VIa, Kamila Ochałek Vd, Katarzyna Mróz VIIc.

Laureatką Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych” w kategorii ,,Ósemeczka” została wolontariuszka Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44: Julia Wasilewska. Nagrodzonym i wyróżnionym wolontariuszom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

www.bialystok.pl

www.poranny.pl