,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!
Podaruj część swojego czasu potrzebującym
Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,
osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!
Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!

Spotkania wolontariuszy – czwartek 15 - 16.45 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane

Opiekunowie:

Anna Małgorzata Samborska
Barbara Bożena Brzozowska

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

W dniu 19.10.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl I - VIII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Podczas meczu uczniom towarzyszyły wielkie emocje. Jagiellonia wygrała 2:1. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Agnieszka Smółko, Michał Warszycki

Dnia 16.10.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 (30 uczniów z kl. I – VIII) w Galerii Jurowiecka wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób! Akcję po raz piąty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, w których realizowany jest Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować", ale także pracownicy innych instytucji: placówek urzędowych, prywatnych firm, uczelni wyższych, a także wielu innych jednostek zaangażowanych w naukę i promocję pierwszej pomocy. Zasada była prosta - wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantom i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że umie udzielać pierwszej pomocy! Jesteśmy dumni, że po raz kolejny akcja cieszy się tak ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujacych życie przez najmłodszych i najstarszych. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Bez Was to by się nie udało!  Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była pierwszą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!!!

Koordynator akcji: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

poranny.pl

poranny.pl

Dnia 15.10.2018r wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w akcji ,,Pola Nadziei’ organizowanej po raz kolejny przez podlaskie Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Po raz pierwszy akcja ,,Pola Nadziei” odbyła się w Makówce w gminie Narew. To piękne i ważne wydarzenie wpisało się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Dla wielu uczniów było też pierwszą okazją do zobaczenia terenu, na którym już wkrótce rozpocznie się budowa wiejskiego Ośrodka Hospicyjno – Opiekuńczo - Edukacyjnego.

Wolontariusze spotkali się w Makówce, gmina Narew razem z dziećmi ze Szkoły Podstawowej z Narwi, Gródka, Hajnówki oraz Białegostoku. Dokładnie na działce, gdzie w przyszłości osoby chore otrzymają profesjonalną opiekę, będą mogły wychodzić z opiekunami na spacery. Uczestnicy wydarzenia uczynili to miejsce już dzisiaj pięknym! Każdy mógł przyłączyć się do akcji sadzenia żonkili. Po zasadzeniu żonkili wszyscy udali się do SP w Narwi, gdzie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażakom pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku. Podczas pobytuwolontariusze mieli okazję do spotkania z dr Pawłem Grabowskim, Prezesem Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza
w Michałowie oraz innymi pracownikami Hospicjum. Nasi wolontariusze na zakończenie spotkania zaprezentowali uczestnikom przesłanie ,,Zmieniaj świat na TAK” dedykując piosenkę organizatorom.

Opiekunowie wycieczki: Anna Samborska, Anna Gorzkowska

W dniach 12 – 13.10.2018r. w Galerii ,,Zielone Wzgórze” Carrefour uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów (mleko, mąka, kasze, ryż, płatki śniadaniowe, przetwory warzywne owocowe). Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców powstaną dobre i zdrowe posiłki. Zbiórkę przeprowadziło 40 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za okazane wsparcie i zaangażowanie w pomoc potrzebującym !!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 5 - 6 października 2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w akcji marketowej ,,Dziewczynka z zapałkami”. Akcja odbywała się w Galerii ,,Piotr i Paweł” przy ul. 1000 – lecia PP. Wolontariusze pod opieką animatora Fundacji ,,Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi aktywnie zachęcali klientów sklepu do wsparcia finansowego na rzecz opłacania obiadów dzieciom, zakupu podręczników czy dofinansowania organizacji wypoczynku. Podczas akcji panowała miła atmosfera. Z każdej strony wolontariusze otrzymywali uśmiech i wsparcie podczas wręczania ,,baśniowych zapałek”. W akcji uczestniczyło 28 wolontariuszy z klas II - VIII. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom oraz rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 5 października 2018r. uczniowie klas I - VI - wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w Dniu Otwartym Polskiego Radia Białystok. Gorąco przywitali nas pracownicy radia i zaprosili do zwiedzania rozgłośni. Pani Edyta Wołosik dziennikarka radiowa wprowadziła uczniów w tajniki pracy dziennikarskiej i opowiedziała o historii rozgłośni. Pod jej profesjonalną opieką uczniowie mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Z wielkim entuzjazmem uczniowie zwiedzali pokoje redakcyjne, obejrzeli studio nagraniowe i bawili się z dźwiękiem, zobaczyli też jak wygląda praca prezentera na antenie radiowej, jak powstaje program oraz jak dziennikarze przygotowują i czytają wiadomości. Uczniowie odwiedzili fonotekę, czyli miejsce, w którym zgromadzono przez wiele lat tysiące płyt oraz studio reklamowe, gdzie realizatorzy pokazali, jak powstają nagrania i jak się je montuje. Odważni mogli spróbować sił przed mikrofonem, a potem usłyszeć siebie na antenie Radia Białystok. Uczniowie zaśpiewali i nagrali hymn wolontariuszy ,,Zmieniaj świat na TAK” w Studio Rembrandt, a potem z wielkim zainteresowaniem wysłuchali swego nagrania. Były wielkie emocje, gdy uczniowie rozpoznawali swoje głosy. Dziennikarze zaprezentowali uczniom filmy i fotogalerie z imprez organizowanych przez Radio Białystok.

Organizatorzy: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 01.10.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Zagłębie Śląsk. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl I - VIII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Podczas meczu uczniom towarzyszyły wielkie emocje. Jagiellonia przegrała 4:0 ulegając rywalom! Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 22.09.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas II – VI uczestniczyli Dniu Otwartym z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Impreza odbyła się w KPK Białystok. W programie imprezy było: zwiedzanie zajezdni autobusowej, wystawa pojazdów zabytkowych, pokazy przygotowane przez Policję i Straż Pożarną animacje, gry, zabawy i niespodzianki dla dzieci, konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych z zakresu bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Uczniowie rysowali autobus przyszłości i otrzymali nagrody za pięknie wykonane prace. Przejazd uczniów School Bus zapewniło KPK.

W wydarzeniu uczestniczyła Pani Dyrektor Ewa Barbara Zaniewska oraz rodzic Pani Katarzyna Iwaniuk. Serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczą w II edycji projektu organizowanego przez Fundację Otwarta Edukacja oraz Fundację Teatr Narwal finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Celem projektu jest kształtowanie postaw lokalnego patriotyzmu wśród młodzieży w wieku 13-16 lat poprzez udział w kompleksowym programie z zakresu edukacji obywatelskiej. Projekt skierowany jest do 6 zespołów (4 uczniów i opiekun) z miejscowości województwa podlaskiego i realizowany będzie w roku szkolnym 2018/2019. Składać się będzie z następujących modułów:

3 zjazdów szkoleniowych, pleneru filmowego w Gdańsku i konferencji podsumowującej. Organizatorzy pokrywają koszt udziału w zjazdach oraz wizyty studyjnej. W trakcie przedsięwzięcia uczestnicy pod okiem eksperta stworzą film o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski ostatnich stu lat po odzyskaniu niepodległości. Nabędą również kompetencje umożliwiające samodzielne przygotowanie projektu na rzecz społeczności lokalnej. Zakres szkolenia obejmie następujące zagadnienia: metody integracji uczestników projektu, współpraca z lokalnymi władzami, diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnych, projektowanie działań na rzecz społeczności lokalnej, pozyskiwanie finansów na działania, wystąpienia publiczne, promocja projektu, kontakt z mediami, ewaluacja działań.

W projekcie uczestniczą 4 uczennice SP Nr 44 (Angelika Głowacka VIIIb, Klaudia Charyton VIIIb, Karina Dudzińska VIIIc, Katarzyna Mróz VIIIc) i opiekun Anna Samborska. Podczas wakacji w dn. 21 – 24.08.2018r grupa projektowa uczestniczyła w w 4 dniowym szkoleniu w Bobrowej Dolinie (zajęcia integracyjne, warsztaty historyczne, dziennikarskie prowadzone przez Magdalenę Gołaszewską prezenterkę TVP). Podczas wyjazdu zespoły projektowe pod okiem specjalistów tworzyły film i prezentowały je uczestnikom.

W dniu 14.09.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Cracovia Kraków. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl I - VIII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Podczas meczu uczniom towarzyszyły wielkie emocje. Jagiellonia wygrała 3:1 pokonując rywala! Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska