wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku

            Po raz kolejny wolontariusze SP Nr 44 w Białymstoku w ramach wieloletniej współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” w Łodzi w terminie 25.06 - 06.07.2018 r. wyjechali na kolonie integracyjne do Szklarskiej Poręby. W wyjeździe uczestniczyło 30 wolontariuszy z klas III - VII, którzy aktywnie angażowali się w działania prospołeczne uczestnicząc systematycznie w różnorodnych akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.

            Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby uczniowie zostali zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia. Program kolonii był bardzo urozmaicony poprzez bogatą ofertę programową i zajęcia edukacyjno – wychowawcze. Wolontariusze uczestniczyli w wycieczkach pieszych z przewodnikiem do Wodospadu Szklarki i Kamieńczyka, na Krucze Skały, Krzywe Baszty, formację skalną „Chybotek”, Złoty Widok, grób Karkonosza oraz Skałki Miłości. Wjechali wyciągiem na Szrenicę (1362 m.n.p.m) i zeszli szlakiem górskim przy schronisku ,,Kamieńczyk”.
Uczniowie mieli wycieczkę na Wzgórze Ametystów, gdzie własnoręcznie poszukiwali i wydobywali ametysty. Wolontariusze weszli pieszo na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m), gdzie podziwiali piękno Gór Izerskich i Karkonoszy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych gdzie rozwijali aktywność i kreatywność twórczą własnoręcznie wykonując drzewka szczęścia, które każdy zabrał ze sobą do domu na pamiątkę pobytu w Karkonoszach. Wolontariusze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych między innymi: w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego – warsztaty „Wirtualne Karkonosze”, w Muzeum Mineralogicznym – wypełnianie kart pracy, wycieczce do Leśnej Huty (pokaz wyrobu i zdobienia szkła). Uczestniczyli również w zajęciach w Chacie Walońskiej i Skansenie Żelazny Tygiel Waloński (zwiedzanie, gra terenowa „Poszukiwanie skarbu”, warsztaty wyrobu biżuterii celtyckiej). Wolontariusze wzięli udział w dwóch wycieczkach autokarowych po Kotlinie Jeleniogórskiej zwiedzając Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Park Bajek w Karpaczu oraz Park Wodny „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu oraz Zamek Śląskich Legend w Pławnej. Główną atrakcją wyjazdu była wycieczka autokarowa do Pragi, miasta zaliczanego do najpiękniejszych stolic Europy. Uczniowie zwiedzili Praski Hrad, Katedrę św. Wita, Zamek Królewski, Mala Strama, Pałac Wallensteina (obecnie siedziba Senatu), Most Karola oraz Stare Miasto z zegarem Orloj. Czas wolny uczniowie spędzili na największym praskim placu – Placu Wacława.

            Wolontariusze uczestniczyli w różnorodnych zajęciach edukacyjno - sportowych oraz rekreacyjnych grając np. w piłkę siatkową, nożną i plażową, grę terenową „Ukryte symbole” i inne gry zespołowe. Wieczorami chętnie brali udział w zabawach, konkursach oraz w grupowych potyczkach umysłowych „Turniej gier i zabaw”. Dużą przyjemność sprawiało im śpiewanie piosenek karaoke oraz udział w dyskotekach. Z dużym zaciekawieniem słuchali opowiadanych legend karkonoskich o „Duchu Gór – Karkonoszu - Liczyrzepie”. W trakcie pobytu często spacerowaliśmy po Szklarskiej Porębie podziwiając piękne widoki oraz robiąc drobne zakupy, kupując pamiątki na okolicznych regionalnych straganach. Miłym akcentem podczas pobytu w górach było wyjście do pizzerii „Retro”. Ostatniego wieczoru wszyscy udaliśmy się na ognisko. Piekliśmy kiełbaski oraz chleb, który bardzo wszystkim smakował. Apetyty dopisywały. Do późnego wieczora śpiewaliśmy wspólnie piosenki, świetnie się przy tym razem bawiąc i integrując. Na koniec kolonii odbyło się podsumowanie konkursu czystości wszystkich pokoi oraz quizów dotyczących wiedzy o Karkonoszach i minerałach występujących w tej części Polski. Najlepszym i najaktywniejszym grupom zostały wręczone imienne dyplomy i drobne upominki. Opiekunowie również otrzymali dyplomy za zorganizowanie najwspanialszych kolonii. Cieszymy się bardzo, że zorganizowany przez nas wakacyjny wyjazd przyczynił się do jeszcze większej integracji wolontariuszy z różnych środowisk oraz poprawił ich relacje interpersonalne oraz umiejętność pracy w grupie. Jesteśmy przekonane, że dzieci z wyjazdu na kolonie wyniosły bardzo wiele pozytywnych przeżyć i doświadczeń, które zaowocują w przyszłości. Kolonie zorganizowały i opiekę podczas kolonii sprawowały wolontarystycznie: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska oraz Agnieszka Eliza Smółko.

Kierownik kolonii:

Anna Małgorzata Samborska – pedagog SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Wychowawcy:

Barbara Bożena Brzozowska – wychowawca świetlicy SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki
w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Agnieszka Eliza Smółko – nauczycielka kształcenia zintegrowanego SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

 1460x616Logo Mistrzowie Matlandii 2 img1

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Deklaracja dostępności