20 grudnia uczniowie klasy III a i II a wyjechali do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci miały możliwość poznać zwyczaje ludowe związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednym z takich zwyczajów były Herody, widowisko opisujące historię okrutnego króla, odgrywane przez orszak kolędniczy wędrujący od domu do domu. Podczas "Gwiazdki w Skansenie" autorską wersję Herodów przedstawił znany białostocki lalkarz, aktor i reżyser Mateusz Tymura. Z kolędowaniem związana była również specjalnie przygotowana wystawa szopek, kukiełek bożonarodzeniowych i gwiazd kolędniczych. O tym, jak powstają gwiazdy kolędnicze opowiadał dzieciom pan Piotr Bogacewicz, który ich wykonaniem zajmuje się od wczesnej młodości. W części warsztatowej wszyscy uczestnicy mieli okazję popisać się swoją wyobraźnią oraz kreatywnością i samodzielnie wykonać kukiełki "herody". Podczas wizyty w skansenie dzieci zobaczyły również, jak dawniej wyglądał świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, jakie potrawy królowały na wiligijnym stole oraz jak odbywał się tradycyjny wypiek opłatków. Organiści, którzy zajmowali się produkcją opłatków, używali do ich wypieku specjalnych kleszczy. Wypełnioną ciastem formę umieszczali w żarze paleniska. Dziś taki widok możliwy jest tylko w skansenie. Oczywsiście, nie obyło się bez degustacji. Świeży, pachnący, chrupiący opłatek, smakował każdemu. Miłym i ciepłym akcentem na zakończenie wizyty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej był dla wszystkich dzieci czas spędzony przy ognisku.

Logo Mistrzowie Matlandii