W terminie od 10 marca do 23 października 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku realizowany jest projekt „Zdrowo - kolorowo!!!” współfinansowany ze środków Miasta Białystok, dotyczący edukacji prozdrowotnej uczniów, propagujący zdrowy styl życia, aktywność sportową oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Projekt skierowany jest do 25 uczniów z klas I – VI wyłonionych w procesie rekrutacji. Uczniowie, którzy będą chcieli wziąć udział w projekcie muszą zgłosić się do pedagoga szkolnego i wypełnić deklarację uczestnictwa, którą następnie zwrócić z pisemną zgodą rodziców na udział dziecka w projekcie. Termin rekrutacji trwa od 10.03.2019r do 31.03.2019r. O przystąpieniu do projektu decydować będzie kolejność zgłoszeń. W przypadku dużej ilości chętnych zostanie zrobiona lista rezerwowa. Projekt skierowany jest do grupy wiekowej 7 – 12 lat ponieważ wg statystyk są to osoby najchętniej przyswajające wiedzę nt. zdrowego stylu życia, aktywności sportowej oraz zdrowych nawyków żywieniowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju jak również prowadzących aktywny styl życia. Projekt skierowany jest bezpośrednio do zainteresowanych uczniów ale pośrednio również do całej społeczności szkolnej i rodziców.

Projektem objętych będzie 20 zajęć odbywających się 2 razy w miesiącu (łącznie 40 godzin zegarowych), podczas których uczniowie będą brali czynny udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach kulinarnych z udziałem specjalistów, tj. pracowników Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, dietetykiem, intendentką szkolną, pracownikami kuchni, które będą inspiracją do kreatywnych działań. Podczas zajęć uczniowie nauczą się indywidualnie komponować zdrowe i smaczne posiłki, poznają piramidę żywieniową, wartości i składniki odżywcze owoców i warzyw oraz różnorodnych produktów np.: mleka, zbóż, ziół, ryb, orzechów, które są ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczniowie nauczą się „odczytywać” etykiety produktów, ich skład, terminy ważności i przydatności do spożycia. Dowiedzą się dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna w utrzymaniu sprawnego i zdrowego organizmu. Podczas zajęć opracują również „Szkolną Książkę Kucharską”, w której zamieszczą przepisy kulinarne na zdrowe i sprawdzone potrawy.

Dodatkowo w ramach zajęć uczniowie będą przygotowywać w formie mini projektów organizację „Dnia na Tak” - happening, spotkanie z podopiecznymi Stowarzyszenia „My dla Innych”, pieczenie pierniczków, przygotowanie pizzy, kanapek, wykonanie znaczków promujących zdrowy i aktywny styl życia.

Kolejnym elementem projektu będzie zorganizowanie konkursu plastycznego nt. zdrowego i racjonalnego odżywiania i aktywności fizycznej. Konkurs będzie skierowany do wszystkich uczniów naszej placówki. Konkurs oceniany będzie w dwóch kategoriach wiekowych , tj. klas I – III i IV – VI.

Końcowym etapem projektu będzie siedmiodniowy wyjazd do Szklarskiej Poręby do Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w terminie 23 – 29.X.2019r. W ramach wyjazdu przewidziana jest:

• edukacja prozdrowotna z zakresu zdrowego i aktywnego stylu życia, warsztaty kulinarne, spotkania z dietetykiem żywienia, tworzenie piramidy żywieniowej i zdrowych jadłospisów,
  • wycieczka piesza na Krucze Skały i Krzywe Baszty oraz Skałki Miłości,
  • wycieczka do Leśnej Huty, gdzie odbywać się będzie pokaz produkcji oraz warsztaty zdobienia i grawerowania szkła,
  • wycieczka piesza do Wodospadu Kamieńczyka i Wodospadu Szklarki,
  • wycieczka autokarowa do Karpacza – zwiedzanie miasta, Muzeum „Karkonoskie Tajemnice” oraz Park Wodny „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski,
  • wycieczka piesza do Muzeum Mineralogicznego i Centrum Edukacji Ekologicznej KPN,
  • warsztaty zdobnicze oraz gra terenowa prowadzone przez rzemieślników Skansenu „Żelazny Tygiel Waloński”,
  • wyjście edukacyjne do „Chaty Walońskiej”
  • dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Na koniec projektu zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące cały projekt, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz zdobytym doświadczeniem z rówieśnikami. Po posumowaniu działań projektowych uczniowie wraz z opiekunami w dowolnej formie zaprezentują społeczności szkolnej zdobytą wiedzę, prawidłowe nawyki żywieniowe oraz potrzebę aktywności ruchowej. Uświadomią rówieśnikom, że zdrowy, racjonalny i aktywny styl życia wcale nie jest trudny i nie wymaga wielu wyrzeczeń. Jak się chce to można, a nawyki zdrowego odżywiania i aktywność fizyczna pozostają na całe życie i przyniosą nam w przyszłości same korzyści.

Koordynatorzy projektu: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

12

Projekt pt. „Zdrowo – kolorowo!!!” współfinansowany jest ze środków Miasta Białystok.