,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 16.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Anna Małgorzata Samborska

Barbara Bożena Brzozowska

 

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

– międzyszkolny konkurs pod hasłem ,,Kreatywność, przedsiębiorczość, kompetencje cyfrowe kluczem do sukcesu”

Dnia 2 grudnia 2019r uczniowie kl. VIII ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w XI edycji międzyszkolnego konkursu organizowanym przez Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku pod hasłem ,,Kreatywność, przedsiębiorczość, kompetencje cyfrowe kluczem do sukcesu”. Celem konkursu było inspirowanie ucznia do rozwijania pasji, zainteresowań, talentów uczniów, ukazanie roli zainteresowań w samopoznaniu, możliwości wykorzystania pasji w planowaniu ścieżki kariery edukacyjnej i zawodowej oraz zachęcanie do podejmowania działań społeczno – obywatelskich, a także popularyzacja wiedzy z zakresu problematyki planowania kariery. Uczniowie podczas przesłuchań przedstawiali przed Komisją Konkursową przygotowane prezentacje dotyczące pasji, zainteresowań, hobby, jak również swego rozwoju edukacyjno-zawodowego i planowania kariery. Uczniowie podczas prezentowania siebie i swojej pasji wykazali się oryginalnością, kreatywnością oraz umiejętnością występowania przed grupą. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!!! Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowały: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 29 – 30 listopada 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności. Celem zbiórki jest dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie im godnych Świąt Bożego Narodzenia. Jak to działa? Banki Żywności z pomocą wolontariuszy będą najpierw zbierać, a potem w swoich magazynach sortować, ważyć i liczyć żywność. Następnie przekażą ją współpracującym z nimi, lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarketach ,,Carrefour" oraz ,,Biedronka” przy ulicy Wrocławskiej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 38 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Aleksandra Kałuża, Bernadeta Domin

W dniach 12 – 15 listopada 2019r. Szkolny Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 w partnerstwie z Fundacją Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego przeprowadził zbiórkę artykułów, które zosta przekazane dla podopiecznych Schroniska dla Zwierząt przy ul. Dolistowskiej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc i wsparcie! Warto pomagać – pomaganie jest proste!

Koordynatorzy akcji: Anna Samborska. Barbara Brzozowska

Dnia 14.11.2019r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Zabaw MORZA LĄDY. Centrum Zabaw MORZA LĄDY  to kreatywna, a zarazem edukacyjna sala dla dzieci, w której dobra zabawa łączy się z twórczym myśleniem, promocją aktywności fizycznej i koordynacji ruchowej połączonej z prezentacją eksponatów związanych z tematyką marynistyczną. Wizyta była okazją do wspólnej zabawy oraz zintegrowania uczniów.

Opiekunowie wydarzenia: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas II – VII ze Szkoły Podstawowej Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w wyjeździe na „zieloną szkolę” do Szklarskiej Poręby w terminie 22 - 29.10.2019 r. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji projektu ,,Zdrowo kolorowo”, dofinansowanego praz Prezydenta Miasta Białegostoku.

W wyjeździe uczestniczyło 25 uczniów i 2 nauczycieli. Podróż rozpoczęliśmy wyjeżdżając pociągiem z Białegostoku do Jeleniej Góry, a następnie autokarem do Szklarskiej Poręby. Dla większości uczniów była to pierwsza przygoda podróżowania pociągiem.

Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w budynku „Płomyk”. Na spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z regulaminem ośrodka oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Po spożyciu obiadu wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą na Krucze Skały i Krzywe Baszty. Zmęczeni podróżą, ale szczęśliwi i zachwyceni pięknymi widokami udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia odbyła się wycieczka piesza do Leśnej Huty, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz produkcji wyrobów szklanych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia szkła . Każdy samodzielnie mógł zaprojektować i wykonać szlif na szklance, którą potem mógł zabrać do domu. Korzystając z pięknej pogody uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz quizie wiedzy. Wieczorami odbywały się dyskoteki integracyjne ze wszystkimi uczestnikami „zielonych szkół” z różnych stron Polski tj. Rumi, Poznania, Koszalina przebywającymi wspólnie z nami w ośrodku. Kolejnego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Kowar i Karpacza. Zwiedzaliśmy Park Miniatur Dolnego Śląska oraz Muzeum „Karkonoskie Tajemnice”, a także kąpaliśmy się w basenie „Tropikana” Hotelu Gołębiewski. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Hotelu uczniowie otrzymali słodki upominek w formie zestawu cukierniczego Firmy „Tago”. Kolejnego dnia wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą do Muzeum Mineralogicznego. Oglądaliśmy film edukacyjny, wypełnialiśmy karty pracy oraz braliśmy czynny udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez pracowników Muzeum dotyczących   skał i minerałów Karkonoszy.

Korzystając z okazji, że mieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia zorganizowano uczniom zajęcia z edukacji prozdrowotnej dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. W wyniku obserwacji uczniów podczas podróży oraz w trakcie pobytu zauważono u nich nieprawidłowe nawyki żywieniowe, (tj; spożywanie dużej ilości słodyczy napoi gazowanych i smakowych, chipsów itp.), niską sprawność fizyczną, nadużywanie telefonów komórkowych i Internetu. Pogadankę przeprowadziła pani kierownik żywienia a jednocześnie dietetyk placówki. W związku z powyższym odbyły się także warsztaty z edukacji prozdrowotnej gdzie uczniowie tworzyli własne piramidy żywieniowe oraz opracowywali dzienne jadłospisy dopasowane do potrzeb rozwojowych uczniów w ich wieku. Wspólnie z przewodnikiem górskim udaliśmy się na wycieczkę pieszą do Wodospadu Kamieńczyka oraz do Wodospadu Szklarski wędrując szlakiem Karkonoskiego Parku Narodowego. Dużą atrakcją dla uczniów okazało się zwiedzanie i warsztaty prowadzone przez rzemieślników ze Skansenu „Żelazny Tygiel Waloński” oraz gra terenowa. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w ,,Chacie Walońskiej” oraz Muzeum Ziemi ,,Juna”. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Podsumowaniem dnia były zabawy i gry integracyjne.

Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam edukacyjne zajęcia multimedialne nt. flory i fauny Karkonoszy oraz dokonano porównania terenów górskich i nizinnych regionu Podlasia oraz roślinności i warunków pogodowych. Uczniowie oglądali film, wypełniali karty pracy oraz przeszli do dolnej stacji kolei linowej Szrenicy. Stamtąd poszliśmy na spotkanie z ratownikami i przewodnikami GOPR Karkonoskiego Parku Narodowego. Zapoznano się z ciężką i odpowiedzialną pracą, codziennymi zadaniami, alarmowymi numerami telefonów górskich, ze sprzętem i wyposażeniem ratowników górskich. Dzieci dowiedziały się, że góry są bardzo piękne ale też bywają niebezpieczne. Pogoda może się zmienić w górach gwałtownie i dlatego planując i wychodząc na górskie szlaki trzeba odpowiednio się przygotować.

                Zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich pieszych wędrówek było wyjście na Złoty Widok skąd uczniowie mogli podziwiać przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek oraz słuchanie karkonoskich legend i opowieści Ducha Gór „Karkonosza”. W dniu wyjazdu na spotkaniu podsumowującym wręczono dyplomy i nagrody za udział w organizowanych konkursach.
                Wyjazd na „zieloną szkołę” był doskonałą formą edukacji, integracji uczniów oraz rekreacji. Wielu uczniów podczas pobytu przełamało swoją nieśmiałość, wycofanie, poprawie uległy relacje interpersonalne, komunikacja oraz współpraca zespołowa. Uważamy, że taka inicjatywa przyczyniła się do wszechstronnego rozwoju uczniów, kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, zdrowego stylu życia i jest godna propagowania.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Kamilowi Tomaszczuk przewodniczącemu Rady Rodziców za wspólne przemierzanie górskich szlaków oraz okazane wsparcie i pomoc w opiece nad uczestnikami!!!

    Organizatorzy: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 21.10.2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP 44 zorganizowali kiermasz ciast na rzecz niepełnosprawnego dziecka. Dochód zostanie przeznaczony na operację Franka (całkowita rekonstrukcja stawów biodrowych). Wpłat można dokonać na konto Fundacji ,,Mali Wojownicy”. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za przygotowanie pysznych ciast i wsparcie akcji!

Organizatorzy akcji: Barbara Brzozowska, Joanna Przastek, Anna Samborska

Dnia 19.10.2019r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusze ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w zbiórce żywności na rzecz podopiecznych Fundacji ,,Bieszczadzkie Anioły”. Wolontariusze zbierali żywność w sklepach ,,Stokrotka” przy ul Stromej i w Galerii Jurowiecka. W akcji uczestniczyło 15 wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

Koordynator akcji: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 16.10.2019r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 (18 uczniów z kl. VI – VIII) w Galerii Jurowiecka wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób! Akcję po raz szósty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, w których realizowany jest Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować", ale także pracownicy innych instytucji: placówek urzędowych, prywatnych firm, uczelni wyższych, a także wielu innych jednostek zaangażowanych w naukę i promocję pierwszej pomocy. Zasada była prosta - wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantom i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że umie udzielać pierwszej pomocy! Jesteśmy dumni, że po raz kolejny akcja cieszy się tak ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Bez Was to by się nie udało!  Wolontariusze wzięli udział w wydarzeniu wspólnie z Podlaskim Stowarzyszeniem ,,Młoda krew” oraz Grupą Ratowniczą ,,Medival”. Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była drugą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!!!

Koordynator akcji: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

bialystok.tvp.pl

Dnia 7 października 2019r. uczniowie klas II - VIII - wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w Dniu Otwartym Polskiego Radia Białystok. Gorąco przywitali nas pracownicy radia i zaprosili do zwiedzania rozgłośni. Pani Edyta Wołosik dziennikarka radiowa wprowadziła uczniów w tajniki pracy dziennikarskiej i opowiedziała o historii rozgłośni. Pod jej profesjonalną opieką uczniowie mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Z wielkim entuzjazmem uczniowie zwiedzali pokoje redakcyjne, obejrzeli studio nagraniowe i bawili się z dźwiękiem, zobaczyli też jak wygląda praca prezentera na antenie radiowej, jak powstaje program oraz jak dziennikarze przygotowują i czytają wiadomości. Uczniowie odwiedzili fonotekę, czyli miejsce, w którym zgromadzono przez wiele lat tysiące płyt oraz studio reklamowe, gdzie realizatorzy pokazali, jak powstają nagrania i jak się je montuje. Odważni mogli spróbować sił przed mikrofonem, a potem usłyszeć siebie na antenie Radia Białystok. Uczniowie zaśpiewali i nagrali piosenki w Studio Rembrandt, a potem z wielkim zainteresowaniem wysłuchali swego nagrania. Były wielkie emocje, gdy uczniowie rozpoznawali swoje głosy. Dziennikarze zaprezentowali uczniom filmy i fotogalerie z imprez organizowanych przez Radio Białystok.

Organizatorzy: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 4 - 5.10.2019r.. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów: mleko, mąka, kasze, ryż, płatki śniadaniowe, przetwory warzywne i owocowe w celu przygotowania dobrych i wartościowych posiłków niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei”. Zbiórkę przeprowadziło 30 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za okazane wsparcie i zaangażowanie w pomoc potrzebującym !!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska