Dnia 05.02.2020r uczniowie klasy VII c uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z zakresu doradztwa zawodowego dotyczących przygotowania do wyboru dalszej ścieżki kształcenia ,,Przedsiębiorczy i kreatywni - kształcenie kompetencji przyszłości”. Zajęcia odbyły się w siedzibie Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Ciepłej 32. Uczniowie uczestniczyli w grze symulacyjnej ,,Kaczki” wykazując się dużą pomysłowością i przedsiębiorczością. Podczas gry uczniowie w grupach zajmowali się organizowaniem przedsiębiorstwa, produkcją i sprzedażą. Musieli sami zadbać o środki produkcji – brali kredyt, wypożyczali nożyczki, linijki, kupowali surowiec, modyfikowali produkt, aby był atrakcyjniejszy, dbali o sprzedaż, płacili podatki, a w końcu sporządzali rachunek zysków i strat. Uczestnicząc w grze, uczniowie mieli okazję sprawdzić się w pracy zespołowej (organizacja i synchronizacja działań, podział zadań, praca w stresie), w pełnieniu określonych ról, w efektywnym gospodarowaniu czasem oraz planowania działań. Gra wprowadziła elementy współzawodnictwa, każdemu zależało, by jak najwięcej zarobić. Uczniowie chętnie angażowali się w swoje role, każdy chciał być najlepszy. Grze towarzyszyły prawdziwe emocje. Niewątpliwym walorem gry był też aspekt matematyczny. Notowanie przychodów i rozchodów na karcie bilansowej wymagało niesamowitej sprawności rachunkowej. Uczniowie uświadomili, że bezbłędnie prowadzona rachunkowość czasem decyduje o zwycięstwie. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i komunikatywnością.

Wyjście zorganizowały : Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 17 stycznia 2020 r. odbył się w naszej szkole konkurs piosenki angielskiej "Let's sing a song" organizowany przez nauczycieli języka angielskiego. Wzięło w nim udział 29 solistów z klas I - VIII. Młodzi artyści zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych. Zgromadzeni w harcówce uczniowie, nauczyciele i rodzice nagrodzili występujących gromkimi brawami. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone tuż po zimowych feriach.

Karnawał to czas tańca i zabawy, stąd pomysł uprzyjemnienia ostatnich przed feriami dni nauki, a zarazem dania możliwości pokazania się uzdolnionej młodzieży naszej szkoły. W dniu 16 stycznia czworo solistów i cztery formacje zaprezentowało swoje umiejętności taneczne. Pokazy oceniało Jury w składzie: dwóch nauczycieli i dwóch uczniów, mając do dyspozycji punkty od 1 do 9. Punktowany był układ choreograficzny, poczucie rytmu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Magdalena Kaczanowska kl. IV b

I miejsce - Wiktoria Kaczurak kl. IV a

II miejsce - Marianna Fiłonowicz kl. V c

                Julia Garczyńska, Natalia Milewska kl. V e

III miejsce - Alicja Okoczuk, Oliwia Kondzior kl. V b

                  Lena Drużba, Julia Koronkiewicz, Zosia Makowska kl. IV b

                  Ewa Marcinowicz kl. V b

                  Michalina Kuchcińska, Sylwia Białowieżec, Patrycja Gieglis kl. IV b

Radosna atmosfera panująca wśród widzów świadczyła o dobrej zabawie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy. Życzymy udanych ferii.

                                                                              Samorząd Uczniowski

 

14 stycznia 2020r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. W bajkowej scenerii, przy pięknej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości.Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, piratów, czarodziejek. Na zakończenie balu przybył Święty Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci słodkościami.

20 grudnia uczniowie klasy III a i II a wyjechali do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci miały możliwość poznać zwyczaje ludowe związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednym z takich zwyczajów były Herody, widowisko opisujące historię okrutnego króla, odgrywane przez orszak kolędniczy wędrujący od domu do domu. Podczas "Gwiazdki w Skansenie" autorską wersję Herodów przedstawił znany białostocki lalkarz, aktor i reżyser Mateusz Tymura. Z kolędowaniem związana była również specjalnie przygotowana wystawa szopek, kukiełek bożonarodzeniowych i gwiazd kolędniczych. O tym, jak powstają gwiazdy kolędnicze opowiadał dzieciom pan Piotr Bogacewicz, który ich wykonaniem zajmuje się od wczesnej młodości. W części warsztatowej wszyscy uczestnicy mieli okazję popisać się swoją wyobraźnią oraz kreatywnością i samodzielnie wykonać kukiełki "herody". Podczas wizyty w skansenie dzieci zobaczyły również, jak dawniej wyglądał świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, jakie potrawy królowały na wiligijnym stole oraz jak odbywał się tradycyjny wypiek opłatków. Organiści, którzy zajmowali się produkcją opłatków, używali do ich wypieku specjalnych kleszczy. Wypełnioną ciastem formę umieszczali w żarze paleniska. Dziś taki widok możliwy jest tylko w skansenie. Oczywsiście, nie obyło się bez degustacji. Świeży, pachnący, chrupiący opłatek, smakował każdemu. Miłym i ciepłym akcentem na zakończenie wizyty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej był dla wszystkich dzieci czas spędzony przy ognisku.

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy przygotowali przedstawienia jasełkowe - klasa III d pod kierunkiem pani Agnieszki Smółko oraz uczniowie klas VI pod kierunkiem pani Edyty Kondraciuk. Zaprezentowali je 18 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

Dnia 13.12.2019r. uczeń klasy VII a Oskar Tomaszczuk zajął II miejsce w etapie rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż Uczeń wykazał się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK. Serdecznie gratulujemy sukcesu i godnego reprezentowania szkoły!

Anna Samborska i Barbara Brzozowska opiekunki Szkolnego Koła PCK

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym Samorząd Szkolny przypomniał uczniom naszej szkoły prawa dziecka. Dopełnieniem prezentacji był wiersz Marcina Brykczyńskiego ,, O prawach dziecka". Celem akcji było uświadomienie najważniejszych praw każdego dziecka, ,,byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie"

6 grudnia to przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajkową czapkę. Święty Mikołaj zawitał w szkolne progi i przyniósł przeróżne prezenty dla uczniów. Wizyta miłego gościa sprawiła dzieciom wielką radość.

Dnia 4 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „W pracowni malarza”. Kolejna wizyta w Galerii Sleńdzińskich wyglądała zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Tym razem nie byliśmy w pracowni malarskiej, ale podziwialiśmy obrazy w galerii. W trakcie barwnie opowiadanej, ilustrowanej pokazem slajdów historii dawnego malarstwa poznaliśmy etapy powstawania obrazu oraz tajniki procesu wytwarzania farb. Mieliśmy również okazję samodzielnie ucierać barwniki z wodą i żółtkiem. Efektem lekcji było stworzenie farby temperowej i olejnej oraz porównanie ich właściwości.
Wyjście do galerii było dla uczniów wspaniałą okazją do kontaktu ze sztuką.

29 listopada 2019 r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 76 „Na Zielonych Wzgórzach”. Przedszkolaki zwiedziły najważniejsze pomieszczenia szkoły. Następnie w klasie I b odbyły się zabawy andrzejkowe. Dzieci m.in. przekłuwały papierowe odwrócone serce aby poznać imię osoby, która być może jest im przeznaczona, rzucały kostkami, aby dowiedzieć się co spotka ich w najbliższym czasie oraz mogły pomyśleć życzenie i wrzucić pieniążek do naczynia z wodą. Zabawa była wspaniała i wszyscy świetnie się bawili.

Dnia 27.11.2019r. uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w etapie szkolnym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK. Konkurs składa się z czterech etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. W etapie szkolnym brało udział 13 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikował się uczeń Oskar Tomaszczuk z klasy VII a zdobywając maksymalną ilość punktów. Oskar będzie reprezentował szkołę na etapie rejonowym w dniu 13.12.2019r. w Oddziale Rejonowym PCK. Uczniów do konkursu przygotowały: Anna Samborska i Barbara Brzozowska opiekunki Szkolnego Koła PCK.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia (25.11) biblioteka szkolna zorganizowała konkursy: plastyczny „Mój ulubiony Miś – bohater książki lub filmu” oraz literacko – plastyczny „Przygoda z misiem”. Wpłynęło bardzo dużo prac. Prace nagrodzone znajdują się na wystawie na parterze i na holu obok biblioteki. Nagrodzono w sumie 51 osób. Dzieci otrzymały książki i dyplomy. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

25 listopada klasy IV -VIII bawiły się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Cieszyły się one dużym powodzeniem, a szkolne ,,wróżki" były tego dnia bardzo oblegane. Nie zapomnieliśmy tego dnia o potrzebujących dzieciach. Na cele charytatywne zebraliśmy 287, 40 zł. Pieniądze zostały przekazane na rzecz organizacji zajmującej się pomocą dla dzieci - UNICEF w ramach akcji ,,Prezent bez pudła".

Opiekunowie SU

Już od ponad 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodając im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Samorząd Uczniowski postanowił tego dnia policzyć misie i nagrodzić tę klasę, która przyniesie najwięcej pluszowych misiów. Konkurs wygrała klasa VI c, której uczniowie przynieśli do szkoły aż 74 misie !

Tego dnia nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego o misiach.

I miejsce zdobyła Martyna Popławska Va za ,,Wiersz o misiach" , a wyróżnienia otrzymali:

  • Szymon Cieśluk VI c za wiersz ,,Mały miś"
  • Patrycja Połonowska VII c za wiersz ,,Miś"
  • Weronika Janucik VI c za wiersz ,,Miś przyjaciel mój"
  • Weronika Piekarek VI c za wiersz ,,Urodziny misia Uszatka".

Wszystkie wyróżnione prace można przeczytać na gazetce szkolnej na parterze.

Opiekunowie SU

W ramach „Miesiąca zaangażowania społecznego” przedstawicielki NSG GROUP przygotowały klasie IIIa bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje szkło, jak i gdzie się je wykorzystuje i jak bezpiecznie się z nim obchodzić. Zajęcia zakończyły warsztaty plastyczne. Powstały przepiękne obrazki malowane na szkle.

20 listopada przypada Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji koło teatralne działające przy bibliotece szkolnej pod kierownictwem pani Joanny Ignatowicz przygotowało przedstawienie pt. ”Baśń o prawach dziecka”. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż przybliżył dzieciom temat ich praw. Sztuka zyskała dużą aprobatę publiczności.