29 listopada 2019 r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 76 „Na Zielonych Wzgórzach”. Przedszkolaki zwiedziły najważniejsze pomieszczenia szkoły. Następnie w klasie I b odbyły się zabawy andrzejkowe. Dzieci m.in. przekłuwały papierowe odwrócone serce aby poznać imię osoby, która być może jest im przeznaczona, rzucały kostkami, aby dowiedzieć się co spotka ich w najbliższym czasie oraz mogły pomyśleć życzenie i wrzucić pieniążek do naczynia z wodą. Zabawa była wspaniała i wszyscy świetnie się bawili.

Dnia 27.11.2019r. uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w etapie szkolnym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK. Konkurs składa się z czterech etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. W etapie szkolnym brało udział 13 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikował się uczeń Oskar Tomaszczuk z klasy VII a zdobywając maksymalną ilość punktów. Oskar będzie reprezentował szkołę na etapie rejonowym w dniu 13.12.2019r. w Oddziale Rejonowym PCK. Uczniów do konkursu przygotowały: Anna Samborska i Barbara Brzozowska opiekunki Szkolnego Koła PCK.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia (25.11) biblioteka szkolna zorganizowała konkursy: plastyczny „Mój ulubiony Miś – bohater książki lub filmu” oraz literacko – plastyczny „Przygoda z misiem”. Wpłynęło bardzo dużo prac. Prace nagrodzone znajdują się na wystawie na parterze i na holu obok biblioteki. Nagrodzono w sumie 51 osób. Dzieci otrzymały książki i dyplomy. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

25 listopada klasy IV -VIII bawiły się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Cieszyły się one dużym powodzeniem, a szkolne ,,wróżki" były tego dnia bardzo oblegane. Nie zapomnieliśmy tego dnia o potrzebujących dzieciach. Na cele charytatywne zebraliśmy 287, 40 zł. Pieniądze zostały przekazane na rzecz organizacji zajmującej się pomocą dla dzieci - UNICEF w ramach akcji ,,Prezent bez pudła".

Opiekunowie SU

Już od ponad 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodając im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Samorząd Uczniowski postanowił tego dnia policzyć misie i nagrodzić tę klasę, która przyniesie najwięcej pluszowych misiów. Konkurs wygrała klasa VI c, której uczniowie przynieśli do szkoły aż 74 misie !

Tego dnia nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego o misiach.

I miejsce zdobyła Martyna Popławska Va za ,,Wiersz o misiach" , a wyróżnienia otrzymali:

 • Szymon Cieśluk VI c za wiersz ,,Mały miś"
 • Patrycja Połonowska VII c za wiersz ,,Miś"
 • Weronika Janucik VI c za wiersz ,,Miś przyjaciel mój"
 • Weronika Piekarek VI c za wiersz ,,Urodziny misia Uszatka".

Wszystkie wyróżnione prace można przeczytać na gazetce szkolnej na parterze.

Opiekunowie SU

W ramach „Miesiąca zaangażowania społecznego” przedstawicielki NSG GROUP przygotowały klasie IIIa bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje szkło, jak i gdzie się je wykorzystuje i jak bezpiecznie się z nim obchodzić. Zajęcia zakończyły warsztaty plastyczne. Powstały przepiękne obrazki malowane na szkle.

20 listopada przypada Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji koło teatralne działające przy bibliotece szkolnej pod kierownictwem pani Joanny Ignatowicz przygotowało przedstawienie pt. ”Baśń o prawach dziecka”. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż przybliżył dzieciom temat ich praw. Sztuka zyskała dużą aprobatę publiczności.

Jest to inicjatywa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które zaprasza do dzielenia się radością z odzyskanej niepodległości z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie symbolicznej kartki pocztowej. Kartki i życzenia to równocześnie promocja nowoczesnego patriotyzmu. Tematem bieżącej edycji jest „Nowoczesność: ustrój i społeczeństwo”, a inspiracją przełom 1918/1919 roku, kiedy to wprowadzono powszechne prawa obywatelskie i nowoczesne reformy socjalne.

Wysłaliśmy do swoich bliskich i przyjaciół 200 kartek, a nasze życzenia wywołały co najmniej 200 uśmiechów na twarzach odbiorców.

Nauczyciele historii

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 r. mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:

,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”

15 listopada 2019r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. W ramach III Edycji „Drzewka Tolerancji” asp. Marta Gawieńczyk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przeprowadziła spotkania z uczniami naszej szkoły. Podczas prelekcji policjantka czytała uczniom bajkę pt. ,,Kłapouszek” oraz zaprezentowała film pt. „Urodziny Maćka – krótki film o tolerancji”. Celem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Uczniowie tworzyli „Drzewo Tolerancji” wpisując na listki hasła  kojarzące się  im z  tolerancją, które pięknie ozdobiły drzewo. Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w ramach realizacji projektu ,,Dobro to norma” włączyli się aktywnie do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji tworząc ,,Szkolny łańcuch tolerancji” pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu  towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki
z brakiem tolerancji. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.

Koordynator działań: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

SZKOLNY ŁAŃCUCH TOLERANCJI

„Każdy inny, wszyscy równi”

 • Szanuję drugiego człowieka, żeby każdy czuł się dobrze, równym.
 • Nie wyśmiewam się z wyglądu innych ludzi.
 • Szanuję upodobania i poglądy innych.
 • Nie krytykuję wypowiedzi innych.
 • Cenię drugiego człowieka.
 • Uważam, że każdy ma takie same prawa.
 • Uważam, że każdy zasługuje na przyjaźń.
 • Szanuję rzeczy nie patrząc na to, kto jest ich właścicielem.
 • Szanuję inne kultury i zwyczaje.
 • Każdy człowiek jest inny.
 • Lubię świat, w którym każdy jest jedyny w swoim rodzaju.
 • Nie śmieję się z czyjejś inności.
 • Szanuję i akceptuję niepełnosprawność ludzi.
 • Szanuję zdanie innych.
 • Nie narzucam swojej woli innym.
 • Umiem słuchać i rozumieć innych.
 • Każdy chce być sobą w towarzystwie innych.

http://bialystok.policja.gov.pl

Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii-odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność, ale przypomina nam również o tym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Z tej okazji kl. I-III aktywnie włączyły się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dnia 8 listopada 2019 r. wszyscy uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami, dyrekcją szkoły oraz przybyłymi rodzicami i dziadkami spotkali się na sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w "Patriotycznym śpiewaniu". Podczas uroczystości przypomniane zostały trudne losy naszej Ojczyzny oraz przybliżona została postać Józefa Piłsudskiego. Przekazywane treści były przeplatane wierszami i patriotycznymi piosenkami: pełną wersją "Mazurka Dąbrowskiego", "Warszawianką", "O mój rozmarynie", "Pierwsza Kadrowa", "My Pierwsza Brygada", "Rozkwitały pąki białych róż", "Deszcz, jesienny deszcz", "Spoza gór i rzek" oraz uzupełniane prezentacją multimedialną. Na zakończenie, na dzieci czekała słodka niespodzianka - lizak - w kształcie polskiej flagi.

Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę. Uczniowie kl. I-III wzięli również udział w ogólnopolskiej akcji "Mamy Niepodległą", zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i podzielili się tą radością z bliskimi poprzez wysłanie symbolicznej kartki pocztowej.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości dla klas IV - VIII rozpoczęły się od krótkiej wprowadzającej prezentacji, którą przedstawiły uczennice klasy V c. Następnie Diana Sidoruk zagrała na skrzypcach utwór „Pierwsza Brygada”. Jednak głównymi wykonawcami byli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy wspólnie wyśpiewali historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych. Społeczność szkolna wykazała się patriotyzmem i ogromnym zaangażowaniem, a radosny i donośny śpiew słyszalny był z pewnością na całym osiedlu.

Reprezentacja złożona z trojga uczniów naszej szkoły oraz pani dyrektor Grażyny Wołkowyckiej - Tomaszuk i pani Marty Morchal wzięła udział w uroczystości miejskiej Patriotycznego Śpiewania 2019 w sali WOAK-u. Wraz z uczniami i nauczycielami z innych szkół śpiewem uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

W piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 na sali gimnastycznej, społeczność szkolna wspólnie odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Tym samym znaleźliśmy się wśród ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą, którzy tego samego dnia i o tej samej symbolicznej godzinie radośnie celebrowali Narodowe Święto Niepodległości.

Z inicjatywy organizatorów szkolnych obchodów Święta Niepodległości i przy współpracy Samorządu Uczniowskiego uczniowie naszej szkoły radośnie uczcili polskie barwy narodowe. Dziewczynki miały możliwość wplecenia biało – czerwonych wstążeczek we włosy, a chłopcy namalowania na twarzach barw narodowych.

Radosna forma happeningu nie zakłóciła podniosłego charakteru Święta, a barwy narodowe były traktowane z należytym szacunkiem.

Dziękujemy uczennicom klas VIII B i VI A za poświęcenie swoich długich przerw w dniu 8 listopada.

Organizatorzy

Klasa I b bierze udział w wymianie pocztówkowej. Na pocztówkach przedstawiających miasto Białystok dzieci napisały pozdrowienia oraz wykonały rysunki. Łącznie wysłanych zostało 30 pocztówek do różnych miast w Polsce.

Dnia 6 listopada 2019 r. uczniowie klasy II b odwiedzili Galerię im. Sleńdzińskich, w której odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci miały niepowtarzalną okazję, by sprawdzić się w roli artysty. W pracowni wykonały prace ukazujące lisa w jesiennej szacie. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, a efekt końcowy był imponujący.

 

5 listopada 2019 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Śpiewnik domowy”. W 2019 roku mija 200 lat od narodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego polskiego kompozytora. Aby zapoznać dzieci z twórczością muzyka artyści przedstawili historię, która zaczyna się od znalezienia na strychu starej książki – „Śpiewnika domowego” z utworami Stanisława Moniuszki. Trafia on do rąk Eugenii Ciekawskiej, która otwiera zakurzone stronice i niespodziewanie zostaje przeniesiona w czasie do XIX wieku. Pojawia się na eleganckim dworze, gdzie akurat trwa bal. Zgromadzeni przy fortepianie goście rozmawiają, śmieją się i śpiewają piosenki z odnalezionego śpiewnika.