Mija kolejny tydzień, który uświadamia mi, że zatęskniłam się za Wami… Dzięki temu, że mam pamiątkowe zdjęcia to mogę codziennie patrzeć na Was, wspominać i rozmyślać co robicie? Jak spędzacie ten dziwny czas, czy macie dużo radości, a może czasami wkradają się smutki i złość? W co bawicie się i czy tęsknicie za szkołą, klasą i oczywiście za nauczycielami? Mam nadzieję, że pamiętacie też i o mnie?
Postanowiłam, że raz w tygodniu będę do Was „coś” pisała, może proponowała jakieś zadania .…?
W tym tygodniu zapraszam do udziału w międzynarodowej akcji #letsallbewell#
(m.in. we Włoszech, UK, USA), gdzie dzieci malują tęcze na oknach, albo przyklejają rysunki, czy też kolory tęczy.
Chodzi o to, aby ulice i okna były bardziej kolorowe, a dzieci zapamiętały ten czas (kwarantanny) jako radosny, kolorowy, tęczowy…

1


Do dzieła! Rysuj tęczę i umieść ją np. na oknie – innym, którzy ją zobaczą będzie miło.
Twoja tęcza gotowa? Pokaż ją…!
Przyślij zdjęcie jeśli będziesz chciał ; )

Pozdrawiam serdecznie i mocno ściskam!!!
Anna Samborska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak_motywować_do_nauki_zdalnej.pdf

PPP_nr_2_Jak_sobie_radzić.pdf

Rodzina_jak_przetrwac_2.pdf

Ania Samborskaa

Ważne telefony i adresy – wsparcie specjalistyczne

 • TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, od 1 marca działa całą dobę
 • TELEFON 800 100 100 dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci - bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i on-line
 • TELEFON 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar przemocy w Rodzinie ,,Niebieska Linia”
 • TELEFON 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
 • TELEFON 85 744 53 50 - Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 1
 • TELEFON 85 732 86 66 - Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku. - telefoniczne konsultacje psychologiczno-pedagogiczne
 • TELEFON 85 652 54 94, kom. 690 955 000 - Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza, dyżury telefoniczne
 • TELEFON 85 744 52 24 - Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych, ul. Włókiennicza 7 - telefoniczne porady terapeutyczne
 • TELEFON 85 744 50 27, 85 744 50 28, 606 798 775 - Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Włókiennicza 7 - telefoniczne konsultacje problemów, pomoc specjalistyczna
 • TELEFON 533 544 633 - Ośrodek Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Eureka, ul. Wesoła 17/1
 • TELEFON 800 70 2222 - Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym ITAKA – zapobiegamy depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym
 • TELEFON 800 100 102 – Całodobowa infolinia wsparcia psychologicznego Wojsk Obrony Terytorialnej

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

W ostatnim czasie wielu z nas – Uczniów, Rodziców, Nauczycieli – może przeżywać duży niepokój i napięcie związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem. Emocje związane z obecną sytuacją są udziałem każdego z nas. Możemy czuć się zaniepokojeni, przytłoczeni ograniczonymi kontaktami, nagłymi zmianami stylu życia, izolacją. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle.

Poniżej zamieszcza garść informacji o miejscach, w których możemy szukać wsparcia i pomocy.

1. Podlaski Urząd Wojewódzki sporządził wykaz jednostek, które zaangażowały się w bezpłatną pomoc psychologiczną na rzecz mieszkańców. Wykaz instytucji oferujących Wsparcie psychologiczne dla osób poddanych izolacji z powodu COVID-19, nadzorowi epidemiologicznemu i kwarantannie można znaleźć na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zamieszczam je również w załączniku poniżej.

2. Od wtorku, 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ pojawiają się filmy z cyklu: „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”. Codziennie znajdziecie tam Państwo nowy film – o lęku i strachu, o izolacji i utracie kontroli, o potrzebie wsparcia i natrętnych myślach. Poszczególne odcinki to rozmowy redaktora naczelnego magazynu „Focus” Piotra Kościelniaka z psychoterapeutą Dorotą Mintą. Cykl składa się z 10 odcinków, które są publikowane codziennie na kanale Akademia NFZ (linki poniżej).

https://www.youtube.com/watch?v=EosRWx9YtZk&list=PLZ2X-9LnwIVGKMYST9rzCs5KqLiPy1q17&index=2

https://www.nfz-bialystok.pl/wsparcie-psychologiczne-w-czasie-epidemii-cykl-filmow-o-leku-i-stresie-w-czasie-kwarantanny/

3. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 11 lat prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Od 1 marca 2020 działa on całą dobę. Dzwoniąc pod numer 116 111 młodzi ludzie znajdą wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

4. Być może nie wszyscy z Państwa wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o wirusie, dlatego proponuję skorzystać z podpowiedzi dostępnej w bezpłatnej książeczce opracowanej przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Polską wersję poradnika przygotował kolektyw MamyProjekt. To krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, aby dziecko miało szansę w opowiadaniu wyrazić własne emocje.

Zachęcam do lektury. Opowiadanie znajdą Państwo w Internecie (www.mindheart.co/descargables, www.mamyprojekt.pl ) oraz w pliku poniżej.

Zapraszam również do kontaktu e-mailowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) oraz przez e-dziennik.

Pozdrawiam serdecznie, życzę zdrowia i cierpliwości,

Monika Pławska – psycholog szkolny

Pobierz - Wykaz wsparcia psychologicznego

Pobierz - Koronawirus - książeczka dla dzieci

Czas kwarantanny wykluczył tradycyjne nauczania w szkole, dlatego teraz zostają wprowadzone nowe zdalne metody nauczania. Nauczyciele wykorzystują do tego technologię informacyjno-komunikacyjną.

Drogi Uczniu, jest to czas, który chcemy, żebyś poświęcił na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, aby kiedy rozpoczniesz naukę po wakacjach, wrócisz do szkoły, będziesz pewny, że poradzisz sobie z nowym materiałem.

 • Bardzo ważna będzie dobra organizacja czasu. Możesz stworzyć sobie harmonogram nauki na każdy dzień i go realizować.
 • Korzystaj z pomocy edukacyjnych udostępnianych przez nauczycieli. Jeżeli pojawią się trudności kontaktuj się z nauczycielem danego przedmiotu. Nie bój się i nie wstydź, że czegoś nie wiesz. Każdy może popełniać błędy, korzystaj z pomocy.
 • Każdy uczeń może liczyć na wsparcie nauczycieli, bądź cierpliwy.
 • Warto pamiętać też o swoich koleżankach i kolegach ze szkoły i tworzyć sieć pomocy koleżeńskiej z wykorzystaniem Internetu (niestety w tym czasie nie możecie kontaktować się osobiście).
 • Bądź w swojej pracy systematyczny, unikniesz zaległości.
 • Pamiętaj o przerwach w nauce, zrelaksuj się.
 • Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swoją naukę.

Drogi Rodzicu, w tej trudnej sytuacji, jaka jest obecnie w kraju i na świecie wszyscy musimy wprowadzać nowe zasady w naszym życiu, w tym, w obszarze edukacji, służące bezpieczeństwu. Wymaga to od nas cierpliwości i większego zaangażowania w edukację dzieci.

 • Zachowaj spokój, ponieważ dzięki temu Twoje dziecko lepiej poradzi sobie, w nowej sytuacji. Zmiany wprowadzaj stopniowo i je z dzieckiem omawiaj.
 • Wspieraj dziecko w dobrym organizowaniu czasu, nigdy wcześniej nie musiało uczyć się zdalnie i zupełnie samodzielnie. Może to być dla niego początkowo trudne i będzie potrzebować Twojej pomocy. Jest to dla nas wszystkich nowe doświadczenie, które wymaga umiejętności przystosowania się do nowych warunków.
 • Motywując dziecko do nauki, rozwiązywania zadań, współpracy z nauczycielami nie strasz je złymi ocenami, czy brakiem promocji. Negatywne emocje i presja wpływają bowiem negatywnie na efekty nauki. Zachęcaj do nauki podkreślając jej wartość i zwracając uwagę na cel, jakim jest brak zaległości.
 • Rozmawiaj z dzieckiem, bądź dla niego wsparciem.
 • W celu zapewnienia bezpieczeństwa, upewnij się czy Twoje dziecko korzysta wyłącznie ze stron i materiałów wskazanych przez nauczycieli, bądź udostępnianych na stronie naszej szkoły.
 • Pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc ze strony szkoły. Wszyscy nauczyciele są otwarci na współpracę.

Pedagog szkolny Anna Samborska

GDY CHCESZ WSPIERAĆ DZIECKO W RADZENIU SOBIE ZE STRESEM ZWIĄZANYM Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSEM

Kilka informacji dotyczączych wspierania dziecka w radzeniu sobie z bieżąca sytuacja

Logo Mistrzowie Matlandii 2

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.