Dnia 10 i 11 marca 2022 roku w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Św. Rocha 3 w Białymstoku białostoccy wolontariusze walczyli o miano „Wspaniałego”. W tych dniach odbyły się przesłuchania młodych wolontariuszy i wolontariuszek – uczestników XXVII edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Celem konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest przede wszystkim propagowanie i rozwój idei wolontariatu poprzez zwrócenie uwagi na młodzież, która bezinteresownie pomaga innym, a dzięki swoim działaniom staje się wzorcem dla rówieśników. To ważne, aby rozbudzać wrażliwość dzieci i młodzieży na potrzeby innych, inspirować do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna.
Od lat w naszym mieście ten konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
            Kapituła konkursowa złożona m.in. z przedstawicieli duchowieństwa, przedstawiciela Kuratorium Oświaty, Urzędu Miejskiego, wojewódzkiego koordynatora wolontariatu oraz inicjatora konkursu – Fundacji „Świat na TAK” przeprowadziła rozmowy z kandydatami w wieku od 14 - 19 lat („Ósemki”) i kandydatami 10 – 13 - letnimi („Ósemeczki”) oraz zgłoszenia grupowego. Rozmowy z młodymi wolontariuszami były okazją do poznania ich działalności wolontarystycznej, motywacji i wzorców do naśladowania.

W tym roku Szkolny Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 godnie reprezentowało 4 wolontariuszki. W rozmowach z Kapitułą konkursową wzięło udział 3 wolontariuszki w kategorii „Ósemki” - Zofia Przastek i Oliwia Kondzior z klas VII oraz Kamila Charyton z klasy VIII, 1 wolontariuszka w kategorii „Ósemeczki” – Sylwia Białowieżec z kl.VI.

Jury wybrało ośmiu laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: „Ósemeczki” i „Ósemki”.
W miesiącu kwietniu lub maju 2022r laureaci w kategorii „Ósemki” i „Ósemeczki” zostaną zaproszeni na uroczystą Galę, w trakcie której zostaną ogłoszone wyniki Konkursu, a Laureaci otrzymają honorowy tytuł oraz nagrody. „Ósemkom” wręczone zostaną także statuetki Franciszka wykonane z drewna gruszy przez białostockiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki !!!

Barbara Brzozowska, Anna Samborska,