,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!
Podaruj część swojego czasu potrzebującym
Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,
osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!
Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!

Spotkania wolontariuszy – czwartek 15 - 16.45 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane

Opiekunowie:

Anna Małgorzata Samborska
Barbara Bożena Brzozowska

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

W dniu 22.09.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas II – VI uczestniczyli Dniu Otwartym z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Impreza odbyła się w KPK Białystok. W programie imprezy było: zwiedzanie zajezdni autobusowej, wystawa pojazdów zabytkowych, pokazy przygotowane przez Policję i Straż Pożarną animacje, gry, zabawy i niespodzianki dla dzieci, konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych z zakresu bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Uczniowie rysowali autobus przyszłości i otrzymali nagrody za pięknie wykonane prace. Przejazd uczniów School Bus zapewniło KPK.

W wydarzeniu uczestniczyła Pani Dyrektor Ewa Barbara Zaniewska oraz rodzic Pani Katarzyna Iwaniuk. Serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczą w II edycji projektu organizowanego przez Fundację Otwarta Edukacja oraz Fundację Teatr Narwal finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Celem projektu jest kształtowanie postaw lokalnego patriotyzmu wśród młodzieży w wieku 13-16 lat poprzez udział w kompleksowym programie z zakresu edukacji obywatelskiej. Projekt skierowany jest do 6 zespołów (4 uczniów i opiekun) z miejscowości województwa podlaskiego i realizowany będzie w roku szkolnym 2018/2019. Składać się będzie z następujących modułów:

3 zjazdów szkoleniowych, pleneru filmowego w Gdańsku i konferencji podsumowującej. Organizatorzy pokrywają koszt udziału w zjazdach oraz wizyty studyjnej. W trakcie przedsięwzięcia uczestnicy pod okiem eksperta stworzą film o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski ostatnich stu lat po odzyskaniu niepodległości. Nabędą również kompetencje umożliwiające samodzielne przygotowanie projektu na rzecz społeczności lokalnej. Zakres szkolenia obejmie następujące zagadnienia: metody integracji uczestników projektu, współpraca z lokalnymi władzami, diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnych, projektowanie działań na rzecz społeczności lokalnej, pozyskiwanie finansów na działania, wystąpienia publiczne, promocja projektu, kontakt z mediami, ewaluacja działań.

W projekcie uczestniczą 4 uczennice SP Nr 44 (Angelika Głowacka VIIIb, Klaudia Charyton VIIIb, Karina Dudzińska VIIIc, Katarzyna Mróz VIIIc) i opiekun Anna Samborska. Podczas wakacji w dn. 21 – 24.08.2018r grupa projektowa uczestniczyła w w 4 dniowym szkoleniu w Bobrowej Dolinie (zajęcia integracyjne, warsztaty historyczne, dziennikarskie prowadzone przez Magdalenę Gołaszewską prezenterkę TVP). Podczas wyjazdu zespoły projektowe pod okiem specjalistów tworzyły film i prezentowały je uczestnikom.

W dniu 14.09.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Cracovia Kraków. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl I - VIII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Podczas meczu uczniom towarzyszyły wielkie emocje. Jagiellonia wygrała 3:1 pokonując rywala! Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska

wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku

            Po raz kolejny wolontariusze SP Nr 44 w Białymstoku w ramach wieloletniej współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” w Łodzi w terminie 25.06 - 06.07.2018 r. wyjechali na kolonie integracyjne do Szklarskiej Poręby. W wyjeździe uczestniczyło 30 wolontariuszy z klas III - VII, którzy aktywnie angażowali się w działania prospołeczne uczestnicząc systematycznie w różnorodnych akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.

            Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby uczniowie zostali zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia. Program kolonii był bardzo urozmaicony poprzez bogatą ofertę programową i zajęcia edukacyjno – wychowawcze. Wolontariusze uczestniczyli w wycieczkach pieszych z przewodnikiem do Wodospadu Szklarki i Kamieńczyka, na Krucze Skały, Krzywe Baszty, formację skalną „Chybotek”, Złoty Widok, grób Karkonosza oraz Skałki Miłości. Wjechali wyciągiem na Szrenicę (1362 m.n.p.m) i zeszli szlakiem górskim przy schronisku ,,Kamieńczyk”.
Uczniowie mieli wycieczkę na Wzgórze Ametystów, gdzie własnoręcznie poszukiwali i wydobywali ametysty. Wolontariusze weszli pieszo na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m), gdzie podziwiali piękno Gór Izerskich i Karkonoszy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych gdzie rozwijali aktywność i kreatywność twórczą własnoręcznie wykonując drzewka szczęścia, które każdy zabrał ze sobą do domu na pamiątkę pobytu w Karkonoszach. Wolontariusze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych między innymi: w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego – warsztaty „Wirtualne Karkonosze”, w Muzeum Mineralogicznym – wypełnianie kart pracy, wycieczce do Leśnej Huty (pokaz wyrobu i zdobienia szkła). Uczestniczyli również w zajęciach w Chacie Walońskiej i Skansenie Żelazny Tygiel Waloński (zwiedzanie, gra terenowa „Poszukiwanie skarbu”, warsztaty wyrobu biżuterii celtyckiej). Wolontariusze wzięli udział w dwóch wycieczkach autokarowych po Kotlinie Jeleniogórskiej zwiedzając Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Park Bajek w Karpaczu oraz Park Wodny „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu oraz Zamek Śląskich Legend w Pławnej. Główną atrakcją wyjazdu była wycieczka autokarowa do Pragi, miasta zaliczanego do najpiękniejszych stolic Europy. Uczniowie zwiedzili Praski Hrad, Katedrę św. Wita, Zamek Królewski, Mala Strama, Pałac Wallensteina (obecnie siedziba Senatu), Most Karola oraz Stare Miasto z zegarem Orloj. Czas wolny uczniowie spędzili na największym praskim placu – Placu Wacława.

            Wolontariusze uczestniczyli w różnorodnych zajęciach edukacyjno - sportowych oraz rekreacyjnych grając np. w piłkę siatkową, nożną i plażową, grę terenową „Ukryte symbole” i inne gry zespołowe. Wieczorami chętnie brali udział w zabawach, konkursach oraz w grupowych potyczkach umysłowych „Turniej gier i zabaw”. Dużą przyjemność sprawiało im śpiewanie piosenek karaoke oraz udział w dyskotekach. Z dużym zaciekawieniem słuchali opowiadanych legend karkonoskich o „Duchu Gór – Karkonoszu - Liczyrzepie”. W trakcie pobytu często spacerowaliśmy po Szklarskiej Porębie podziwiając piękne widoki oraz robiąc drobne zakupy, kupując pamiątki na okolicznych regionalnych straganach. Miłym akcentem podczas pobytu w górach było wyjście do pizzerii „Retro”. Ostatniego wieczoru wszyscy udaliśmy się na ognisko. Piekliśmy kiełbaski oraz chleb, który bardzo wszystkim smakował. Apetyty dopisywały. Do późnego wieczora śpiewaliśmy wspólnie piosenki, świetnie się przy tym razem bawiąc i integrując. Na koniec kolonii odbyło się podsumowanie konkursu czystości wszystkich pokoi oraz quizów dotyczących wiedzy o Karkonoszach i minerałach występujących w tej części Polski. Najlepszym i najaktywniejszym grupom zostały wręczone imienne dyplomy i drobne upominki. Opiekunowie również otrzymali dyplomy za zorganizowanie najwspanialszych kolonii. Cieszymy się bardzo, że zorganizowany przez nas wakacyjny wyjazd przyczynił się do jeszcze większej integracji wolontariuszy z różnych środowisk oraz poprawił ich relacje interpersonalne oraz umiejętność pracy w grupie. Jesteśmy przekonane, że dzieci z wyjazdu na kolonie wyniosły bardzo wiele pozytywnych przeżyć i doświadczeń, które zaowocują w przyszłości. Kolonie zorganizowały i opiekę podczas kolonii sprawowały wolontarystycznie: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska oraz Agnieszka Eliza Smółko.

Kierownik kolonii:

Anna Małgorzata Samborska – pedagog SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Wychowawcy:

Barbara Bożena Brzozowska – wychowawca świetlicy SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki
w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Agnieszka Eliza Smółko – nauczycielka kształcenia zintegrowanego SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

Dnia 24 maja 2018 roku opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klub Ośmiu” p. Anna Samborska i p. Barbara Brzozowska uczestniczyły w uroczystej Gali Jubileuszowej XXV Stołecznej Edycji Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Warszawie. Gala odbyła się w Teatrze Muzycznym ROMA, gdzie panie otrzymały podziękowania za wieloletnią współpracę z rąk Pani Prezes Joanny Fabisiak. Podczas Gali usłyszeć można było hymn Fundacji „Świat na Tak” w wykonaniu wolontariuszy „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku nagrany przez opiekunów i wolontariuszy podczas kolonii letnich w Szklarskiej Porębie w 2017 roku.

Dnia 07.06.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym całoroczną pracę w roku szkolnym 2017/2018. Spotkanie zostało zorganizowane w Parku Linowym w Fastach przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. W programie plenerowej imprezy było podsumowanie działalności wolontarystycznej, korzystanie z licznych atrakcji Parku Linowego, konkursy, poczęstunek (hot dogi, napoje, lody) oraz ognisko z kiełbaskami. Wolontariusze wykazali się dużą odwagą w pokonywaniu kolejnych stacji wspinaczkowych, przy tym świetnie się bawili i zintegrowali. W wydarzeniu uczestniczyło 30 wolontariuszy angażujących się systematycznie w działania prospołeczne.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska

Dnia 21.05.2018r. uczniowie klasy VII b uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami zawodów medycznych, w trakcie którego zaprezentowane zostały zawody z obszarów: lekarskiego, analityki medycznej i pielęgniarstwa. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Inicjatywa została skierowana do uczniów stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z zawodami medycznymi. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze Słodyczy ,,Cukier Lukier”, gdzie podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z zawodami cukiernika, sprzedawcy i animatora. Udział w spotkaniach z przedstawicielami zawodów przyczyni się do podjęcia przez młodzież właściwych decyzji zawodowych. Koordynator wyjścia Anna Samborska, Jolanta Matel

Dnia 17.05.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Osiedlowym Klubie ,,Kaktus”. Zajęcia przeprowadziła instruktorka arteterapii pani Urszula Roszkowska. Wolontariusze wykonywali przypinki z kolorowego tiulu i ozdabiali je koralikami. Wykonaną biżuterię uczniowie podarują swoim mamom z okazji Dnia Matki. Inicjatywa została zrealizowana w ramach realizacji Projektu ,,Dobro to norma – bądź normalny!!!” - ,,Dobro podaj dalej…”.

Opiekunki: Anna Samborska, Barbara Brzozowska