W klasach ósmych podczas lekcji fizyki nt. "Zwierciadła" przeprowadzonych w dniach 12-13.06.2023 r. wykorzystano zestaw Geometric Optics Demonstrator oraz monitor interaktywny Samsung flipchart w komplecie z wózkiem STN-WM55R oraz gogle VR z dostępem do portalu ClassVr firmy AKTIN zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie doświadczalnie wyznaczali ognisko zwierciadła sferycznego wklęsłego oraz ognisko pozorne zwierciadła sferycznego wypukłego. Uczniowie oglądali tworzenie obrazu w zwierciadle płaskim z wykorzystaniem interaktywnego monitora Samsung flipchart. Uczniowie wiedzą, że zwierciadło znalazło zastosowaniem w Teleskopie Hubble’a. Średnica tego zwierciadła wynosi 2,4 metra. Zwierciadło to potrafi odróżnić odległe od siebie obiekty zaledwie o 0,05 sekundy kątowej. Zwierciadło o średnicy większej od 6 metrów zostało wykorzystane w konstrukcji Teleskopu Jamesa Webba. Dzięki umieszczeniu na orbicie Teleskopu Hubble’a oraz przy wykorzystaniu gogli VR uczniowie mogli oglądać wygląd planet, ponieważ zbiera on obraz wszechświata.
Podczas lekcji fizyki nt. "Odbicie i rozproszenie światła" przeprowadzonych w dniach 06-07.06.2023 r. w klasach ósmych wykorzystano zestaw Geometric Optics Demonstrator oraz monitor interaktywny Samsung flipchart w komplecie z wózkiem STN-WM55R zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć uczniowie badali zależność kąta odbicia od kąta padania. Oglądali zjawiska odbicia i rozproszenia światła. Uczniowie rozróżniają zjawisko odbicia od zjawiska rozproszenia światła. Wyjaśniają na czym polega zjawisko odbicia a na czym zjawisko rozproszenia światła.
07.06.2023 r. uczniowie klasy 8E podczas lekcji chemii nt. "Białka" wykonywali eksperymenty m.in. "Wykrywanie białek" oraz "Badanie właściwości białek" z wykorzystaniem zestawu EMPIRIUSZ z użyeicem gogli VR zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie wiedzą, że w badanych substancjach białko wykrywa się za pomocą stężonego roztworu kwasu azotowego (V). Uczniowie wyjaśniją, na czym polega reakcja ksantoproteinowa. Uczniowie wiedzą, że białka ścinają się pod wpływem podwyższonej temperatury, kwasów, zasad, alkoholi, soli metali. Uczniowie wyjaśniają zależność między wysalaniem a peptyzacją. Eksperymenty przeprowadzane z użyciem Empiriusza są całkowicie bezpieczne, także dla uczniów z alergiami i astmą. Wirtualne laboratorium jest zawsze w pełni wyposażone - nie trzeba kupować naczyń, akcesoriów i odczynników.
06.06.2023 r. na lekcjach fizyki w klasach siódmych nt. "Zmiany stanu skupienia ciał" wykorzystano gogle VR z dostępem do portalu ClassVr firmy AKTIN zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć uczniowie posługiwali się goglami VR oglądając różne stany skupienia wody, obieg wody w przyrodzie oraz budowę cząsteczki wody. Uczniowie pływali Amazonką w „Opowiedzianej Amazon Documentary”, byli „Za wodospadem w Australii”, oraz w Arktyce „Arctic National Wildlife Refuge”. Uczniowie nazywają trzy stany skupienia wody. Wyjaśniają zależność stanu skupienia wody od temperatury.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci