Podczas lekcji chemii nt. "Budowa atomu - nukleony i elektrony” przeprowadzonych 17.01.2024 r. w klasie 7b i 18.01.2024 r. w klasie 7c wykorzystano gogle VR z dostępem do portalu ClassVr firmy AKTIN zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie oglądali modele budowy atomu: planetarny, jądrowy, kwantowy używając do tych celów gogli VR firmy AKTIN. Uczniowie oglądali modele budowy atomu wodoru, helu, węgla posługując się goglami VR. Uczniowie posługują się pojęciem pierwiastka chemicznego jako zbioru atomów o danej liczbie atomowej Z; opisują skład atomu (jądro: protony i neutrony, elektrony); na podstawie położenia pierwiastka w układzie okresowym określają liczbę powłok elektronowych w atomie oraz liczbę elektronów zewnętrznej powłoki elektronowej dla pierwiastków grup 1 i 2 i 13–18; określają położenie pierwiastka w układzie okresowym (numer grupy, numer okresu); ustalają liczbę protonów, elektronów i neutronów w atomie na podstawie liczby atomowej i masowej.
Podczas lekcji fizyki nt. "Prawo Archimedesa a pływanie ciał" przeprowadzonych 02.01.2024 r. w klasie 7a i 04.01.2024 r. w klasach 7b i 7c wykorzystano gogle VR z dostępem do portalu ClassVr firmy AKTIN zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie fruwali paralotniami, podziwiali Turcję z lotu ptaka fruwając balonem na ogrzane powietrze, obserwowali z góry krajobrazy Namibii poruszając się balonem na ogrzane powietrze używając do tych celów gogli VR firmy AKTIN. Uczniowie analizują siły działające na ciała zanurzone w cieczach lub gazach, posługując się pojęciem siły wyporu i prawem Archimedesa; na podstawie prawa Archimedesa analizują pływanie ciał. Uczniowie wymieniają zastosowania prawa Archimedesa.
Podczas lekcji chemii nt. "Szereg homologiczny alkanów" przeprowadzonych 02.01.2024 r. w klasach ósmych wykorzystano zestawy konstruowania molekuł 302 cz. (732802) MAC DYDAKTYKA zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie budowali modele metanu, etanu, propanu, butanu, pentanu z wykorzystaniem zestawów do konstruowania molekuł 302 cz. (732802) MAC DYDAKTYKA. Uczniowie tworzą wzór ogólny szeregu homologicznego alkanów (na podstawie wzorów kolejnych alkanów) i zapisują wzór sumaryczny alkanu o podanej liczbie atomów węgla; rysują wzory strukturalne i półstrukturalne (grupowe) alkanów o łańcuchach prostych do pięciu atomów węgla w cząsteczce; podają ich nazwy systematyczne; definiują pojęcie węglowodoru nasyconego (alkanu).
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci