W październiku i listopadzie 2022r wychowankowie świetlicy z klas I-III oraz uczniowie niektórych klas IV-VIII w Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych dotyczących tematyki Powstania Warszawskiego. W trakcie zajęć lekcyjnych zapoznano uczniów z ogromem i tragedią II wojny światowej oraz patriotyzmem, odwagą, heroizmem i poświęceniem ludności w tym kobiet, dzieci i harcerzy, ale w szczególności Powstańców Warszawskich.

Uczniowie obejrzeli niektóre filmy dotyczące Powstania Warszawskiego np.: „Powstanie Warszawskie oczami dzieci”, „Warszawa-miasto ruin, „Warszawskie dzieci – dzieci
w Powstaniu Warszawskim”, „Godzina W–1 sierpnia pamiętamy – Wolność łączy”), wysłuchali piosenek ( „Dziewczyna z granatem”, „Miasto”, „Dziś idę walczyć mamo”) oraz uzupełniali karty pracy przystosowane dla odpowiedniej grupy wiekowej. Wszystkich uczniów zapoznano z postaciami Powstańców Warszawskich, ich działalnością, pseudonimami ( celem ich nadawania) oraz niejednokrotnie tragicznym losem walczących w nierównej walce z okupantem. Czytając zapiski powstańców uświadomiono uczniom, że dzięki ich odwadze
i poświęceniu możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się wolnością i niepodległością. Uczniowie, którzy byli na wycieczce w Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadali rówieśnikom o wizycie i swoich przeżyciach. Zwieńczeniem cyklu zajęć edukacyjnych było wykonanie przez młodszych uczniów prac plastycznych tj: motyli biało - czerwonych, kolorowanek np. hełmu z opaską biało czerwoną, ze znakiem kotwicy, lilijki harcerskiej czy postaci powstańców.

Udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON w Twojej Szkole 2022” był dla wszystkich uczniów żywą lekcją historii, dzięki której pamięć o naszych Bohaterach i ich czynach przetrwa przez kolejne lata.

Zajęcia z uczniami przeprowadzili wychowawcy świetlicy oraz nauczyciele historii.

Koordynator: Barbara Bożena Brzozowska, Joanna Przastek

 1460x616Logo Mistrzowie Matlandii 2 img1 logo bip

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Deklaracja dostępności