Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

05 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku miało miejsce już po raz trzynasty uroczyste podsumowanie realizacji projektu ekonomicznego pod hasłem „Z finansami za pan brat”. W ramach tego projektu odbyły się warsztaty i prezentacje na temat finansów i oszczędzania oraz następujące przedsięwzięcia:

  • konkurs matematyczny uczniów klas III i II,
  • quiz ekonomiczny klas III i V,
  • konkurs plastyczny klas I-VIII „Oszczędzamy i zwiedzamy naszą ojczyznę”,
  • konkurs na album lub folder klas IV – VIII „Oszczędzamy i poznajemy piękno naszego kraju”,
  • konkurs na projekt banknotu – „100 lat niepodległości Polski” w klasach VII – VIII.,
  • wycieczka do Centrum Pieniądza w Warszawie.

Dzieciom, które wyróżniły się wiedzą ekonomiczną, zdolnościami matematycznymi i inwencją twórczą, nagrody wręczyła pani Ida Stefanowicz – przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego, głównego sponsora projektu oraz dyrekcja szkoły: pani Bożena Ewa Kujawska i pani Grażyna Wołkowycka - Tomaszuk. Konkursy cieszyły się wśród dzieci dużym zainteresowaniem, a zdobyte nagrody były świetną zachętą do udziału uczniów w różnorodnych formach aktywności. W realizacji projektu, przy wsparciu Dyrekcji szkoły, uczestniczyły panie: Iwona Rykaczewska, Luba Chilimoniuk, Ewa Dolinowska, Dorota Bartoszuk, Marta Morchal, Mariola Konopko i Leszek Jabłonowski.

organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty

W piątek 5 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia zaświadczeń laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty. Na uroczystość przybyli laureaci wraz z opiekunami, dyrektorzy szkół, przewodniczący wojewódzkich komisji konkursowych oraz zaproszeni goście. Laureaci odebrali zaświadczenia z rąk Wicekurator Oświaty – pani Elżbiety Kamińskiej.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli 4 tytuły laureata:

1. Maria Paciorek kl. VIII A – język polski

2. Filip Rogowski kl. VI A – matematyka

3. Kamila Ostaszewska kl. VIII A – biologia

4. Angelika Głowacka kl. VIII B – geografia

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tak twierdzą uczestnicy wycieczki do stolicy, która odbyła się w dniach 28 i 29 marca 2019r. Pojechały na nią wszystkie klasy czwarte, czyli IV a, b, c, d, e i f oraz klasa V e. Uczniowie zwiedzili Stadion Narodowy trasą "Piłkarskie Emocje" obejmującą drogę piłkarza na stadion, Strefę Zawodniczą, zakamarki piłkarskiej szatni, wejście na płytę boiska oraz piłkarską Salę Konferencyjna. Kilka godzin spędzili w Centrum Nauki Kopernik, gdzie poznawali prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Obejrzeli też seans „Na skrzydłach marzeń“ w planetarium Niebo Kopernika. Wycieczka się podobała, a co najbardziej? Zdania są podzielone. To bardzo dobrze.

opiekunowie

Dnia 19 marca uczniowie klasy IIa na zaproszenie Dyrekcji i Społeczności Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych – Szkoły Policealnej Województwa Podlaskiego uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Dzieci miały okazję obejrzeć przygotowane przez pracowników szkoły prezentacje ”Cukier - najkrótsza droga do próchnicy zębów” i „Zdrowa dieta i Ja”. Z aktorami przedstawienia „ O czarownicy, która o zęby nie dbała” w ciekawej formie powtórzyły podstawowe zasady higieny jamy ustnej. Każde dziecko otrzymało instruktaż i pod okiem higienistek stomatologicznych miało możliwość przećwiczyć na modelach właściwy sposób szczotkowania zębów. Uczniowie wrócili do szkoły wyposażeni w bogatą wiedzę o profilaktyce próchnicy, kolorowanki z edukacji stomatologicznej i „gipsowe, kolorowe ząbki”. Taka forma promocji higieny jamy ustnej bardzo się dzieciom podobała.

W dniu 15 marca klasy Va i Vb uczestniczyły w wycieczce do Warszawy w ramach projektu ekonomicznego "Z finansami za pan brat". Uczniowie odwiedzili Stadion Narodowy. Podczas trasy zobaczyli m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy.
Udaliśmy się również do TVP aby zobaczyć telewizję od kuchni i poczuć się jak gwiazdy!
W Centrum Pieniądza NBP uczestniczyliśmy w warsztatach, oglądaliśmy deszcz monet, a nawet mieliśmy możliwość podniesienia sztabki złota ważącej 13 kilogramów.
Wycieczka pełna emocji.

Uczniowie klas III i V mieli okazję sprawdzić swoją ekonomiczną wiedzę podczas quizu, który odbył się w naszej szkole 11 i 12 marca 2019r. Trzyosobowe zespoły trzecio- i piątoklasistów zmierzyły się w swoich grupach wiekowych w konkursie ekonomicznym po cyklu zajęć warsztatowych w ramach projektu „Z finansami za pan brat”. Nagrody zwycięzcom ufundował patron projektu – Narodowy Bank Polski. Pracę zespołu pierwszego dnia nadzorowała, oceniała, a następnie wręczyła nagrody komisja, w skład której weszły panie: Ida Stefanowicz – przedstawiciel NBP, Ewa Kujawska – wicedyrektor szkoły i Maria Paciorek – uczennica klasy VIIIa oraz drugiego dnia: Grażyna Wołkowycka – Tomaszuk - wicedyrektor szkoły, Ewa Kujawska – wicedyrektor szkoły oraz uczennica klasy VI b Zuzanna Niewczas. Wszyscy byli zachwyceni wysokim poziomem wiedzy ekonomicznej uczniów. Quiz przygotowały i prowadziły: Ewa Dolinowska, Luba Chilimoniuk i Iwona Rykaczewska – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz Marta Morchal – nauczyciel historii.

28 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Tego dnia rano odwiedziły nas przedszkolaki ze swoimi paniami z Przedszkola Samorządowego nr 76 , Przedszkola Samorządowego nr 77 i Przedszkola Samorządowego nr 79.

Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Królewna się nudzi", które przygotowały uczennice klasy VIII c pod opieką pani Elżbiety Zalewskiej. Miały też możliwość obejrzenia sal lekcyjnych i zwiedzenia biblioteki szkolnej. Natomiast panie ze świetlicy przygotowały zajęcia plastyczne.

Po południu odwiedziły nas dzieci ze swoimi rodzicami. Dyrektor szkoły - pani Ewa Barbara Zaniewska przedstawiła rodzicom ofertę dydaktyczno - wychowawczą placówki, a psycholog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 - pani Agnieszka Mudrewicz przeprowadziła prelekcję: „Dojrzałość szkolna - Czy Twoje dziecko jest gotowe do podjęcia nauki?”

Dzieci w tym czasie miały możliwość zwiedzenia szkoły, wzięcia udziału w doświadczeniach chemicznych i fizycznych, łamigłówkach matematycznych, zapoznania się z tajnikami ludzkiego ciała, a także kolorowania w programie "Paint" w pracowni komputerowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, w której dzieci mogły zrobić sobie zabawne zdjęcia.

Kochane przedszkolaki! Czekamy na Was we wrześniu.

Dnia 22.02.2019r. szkołę odwiedzili piłkarze Jagiellonii Białystok (Jakub Wójcicki oraz Marko Poletanović) w ramach akcji ,,Jaga dzieciom”. Uczniowie z wielkim entuzjazmem powitali zawodników i odśpiewali hymn Jagiellonii. Uczniowie przynieśli na spotkanie koszulki, szaliki, czapki, maskotki oraz piłki z logo drużyny. Zawodnicy opowiedzieli o swoich pasjach sportowych oraz zachęcali uczniów do rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Zawodnicy z wielkim entuzjazmem odpowiadali na pytania dzieci. Wszyscy chętni uczniowie otrzymali autografy oraz robili pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie przygotowali zawodnikom mnóstwo niespodzianek (plakaty, rysunki, wierszyki), które sprawiły piłkarzom wiele radości. Zapewne zorganizowane wydarzenie propagujące zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczną na długo pozostanie w pamięci uczniów i przyczyni się do rozwijania zainteresowań, uzdolnień i pasji.

Koordynator wydarzenia: Anna Samborska

       Dnia 16 lutego 2019r 23 uczniów ze Szkolnego Koła PCK z SP Nr 44 uczestniczyło w Balu Karnawałowym PCK w Technikum Gastronomicznym w Białymstoku przy ul. Knyszyńskiej. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00 i trwała do godziny 14.00. W Balu uczestniczyli uczniowie z kilku białostockich szkół podstawowych. Uczniowie szybko się zintegrowali i wspólnie bawili się przy rytmach muzyki dyskotekowej, brali udział w różnych zabawach i konkursach, które były nagradzane upominkami. Na wszystkich uczestników i ich rodziców czekał słodki poczęstunek z zimnymi i ciepłymi napojami oraz owocami. Dzieciaki bawiły się znakomicie, a czas bardzo szybko minął. Dziękujemy bardzo Zarządowi PCK za zorganizowanie i zaproszenie na wspaniałą imprezę.

Koordynator przedsięwzięcia: Barbara Bożena Brzozowska

Na ten dzień wszyscy czekali z niecierpliwością. Nieczęsto zdarza się jednego dnia otrzymać tyle dowodów sympatii. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego kilka dni wcześniej zbierali kartki walentynkowe, by 14 lutego wręczyć je wszystkim adresatom. Cieszyli się wszyscy: uczniowie, nauczyciele obdarowani tego dnia serdecznymi życzeniami.

„MÓJ PRZYJACIEL DZIELNICOWY – 112 NUMER ALARMOWY”

                Dnia 11 lutego 2019r w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie II edycji konkursu plastycznego ph. „Mój Przyjaciel Dzielnicowy – 112 Numer Alarmowy” zorganizowany przez Wydział Prewencji KMP w Białymstoku oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku pod Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Adresatami konkursu byli uczniowie z klas I – IV szkół podstawowych miasta Białegostoku jak również do dzielnicowych podległych KMP w Białymstoku. W konkursie uczestniczyło ponad 500 uczniów z 90 szkół województwa podlaskiego. Celem konkursu było promowanie i utrwalenie wizerunku dzielnicowego jako przyjaznego policjanta w swoim miejscu zamieszkania, kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji wśród dzieci jako instytucji godnej zaufania oraz utrwalenie informacji dotyczącej sposobu alarmowania w sytuacjach kryzysowych, kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań dzieci jak również promowanie osiągnięć dzieci uzdolnionych plastycznie. W konkursie z naszej szkoły uczestniczyło 20 uczniów. Drugie miejsce w Konkursie „Mój Przyjaciel Dzielnicowy” otrzymała uczennica klasy III a Iga Kieda, której serdecznie gratulujemy !

Opiekun: Barbara Bożena Brzozowska

Dnia 16.01.2019 r. w naszej szkole odbył się Bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. Każde dziecko wystąpiło na balu w przygotowanym przebraniu. Dzieci śpiewały i tańczyły przy znanych przebojach muzyki rozrywkowej. Ponadto, chętnie uczestniczyły w przygotowanych konkursach. Dużą popularnością cieszyły się „dmuchańce” do skakania, przy których ustawiały się długie kolejki. Wyczekiwanym gościem na balu był oczywiście Święty Mikołaj, który przyniósł dzieciom upragnione prezenty. Tego dnia na twarzach uczniów gościła nieustająca radość.

15 stycznia uczniowie klas IV - VIII mieli możliwość poczuć atmosferę karnawału. Stało się to za sprawą Samorządu Uczniowskiego. Na korytarzu drugiego piętra bawiliśmy się wspólnie przy dźwiękach muzyki dyskotekowej. Jak zwykle dużym powodzeniem cieszyły się zabawy i konkursy z nagrodami. Nierozstrzygnięty został konkurs na najciekawsze przebranie ... .

Jurorom podobały się wszystkie propozycje.

Dnia 17 grudnia 2018 r. szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 76. Przedszkolaki wspólnie ze starszymi kolegami – uczniami klasy I b robiły ozdoby świąteczne – aniołki z papieru. Następnie wysłuchały opowiadania o Świętym Mikołaju i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Na koniec wszystkie dzieci złożyły serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej i świątecznej atmosferze.

Dziękujemy dzieciom i paniom wychowawczyniom za przybycie i zapraszamy ponownie w Nowym Roku.

Dalsza część projektu to wystawa pocztówek wykonanych przez uczniów z różnych krajów europejskich. Oto niektóre z nich, czekamy na kolejne.

Dnia 14.12.2018r. uczennica klasy VIII b Karolina Tworkowska uczestniczyła w etapie rejonowym XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża zajmując III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Uczennicę do konkursu przygotowały: Anna Samborska i Barbara Brzozowska opiekunki Szkolnego Koła PCK

W dniu 13.12.2018r. szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 36 im. Marii Montessori w ramach realizacji Projektu ,,Dobro to norma – bądź normalny!” – ,,Pomagamy z pasją”. Przedszkolaki przyjechały do szkoły School Busem dzięki uprzejmości KPK. Przedszkolakom podczas zwiedzania szkoły i warsztatów towarzyszyła Dyrekcja szkoły, wolontariuszki i nauczyciele. Dzieci z przedszkola odwiedziły salę gimnastyczną, świetlicę szkolną, salę przyrodniczą oraz gabinet Pani Dyrektor. Na powitanie dzieci obejrzały prezentację multimedialną i przedstawienie ,,Grzeczność na co dzień” przygotowaną przez p. U. Moczydłowską i uczniów klasy IV c. Kolejną niespodzianką, która czekała na przedszkolaków były warsztaty wypiekania pierników świątecznych i dekorowania pomarańczy wspólnie z uczniami klasy I b. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością podczas tworzenia z ciasta świątecznych ozdób. Korzenne aromaty wprowadziły wszystkich w nastrój świąteczny. Na zakończenie spotkania dzieci odwiedził Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Dzieci bardzo się ucieszyły i zaśpiewały wspólnie piosenkę. Po gorących pożegnaniach Mikołaj odprowadził przedszkolaki do School Busa, który czekał na dzieci przed szkołą. Spotkanie bardzo podobało się wszystkim i na długo pozostanie w pamięci. Dziękuję serdecznie wszystkim osobom bezinteresownie zaangażowanym w organizację wydarzenia, którym chęć czynienia dobra jest sprawą nadrzędną!

Koordynator wydarzenia: Anna Samborska