Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas IV– VIII oraz uczniowie klasy V a w dniach 23 – 30. 03.2019r. uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym na ,,zieloną szkołę” w Szklarskiej Porębie. W wycieczce brało udział 31 uczniów i 3 opiekunów. Podróż rozpoczęliśmy wyjeżdżając pociągiem z Białegostoku do Jeleniej Góry, a następnie autokarem do Szklarskiej Poręby. Dla większości uczniów była to pierwsza przygoda podróżowania!!!

Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w Szklarskiej Porębie w budynku „Płomyk”. Na spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z regulaminem Ośrodka oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Po zakwaterowaniu i spożyciu śniadania wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą na Krucze Skały i Krzywe Baszty, gdzie od pierwszych chwil byliśmy zachwyceni pięknymi widokami. Następnie odbyła się wycieczka piesza do Leśnej Huty, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz produkcji wyrobów szklanych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia szkła. Każdy samodzielnie mógł zaprojektować i wykonać szlif na szklance, którą potem mógł zabrać do domu. Korzystając z pięknej pogody uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz w konkursie piosenki – karaoke. Wieczorami odbywały się dyskoteki integracyjne ze wszystkimi uczestnikami „zielonych szkół” przebywającymi wspólnie z nami w ośrodku.

W poniedziałek wspólnie z przewodnikiem górskim udaliśmy się na wycieczkę pieszą do Wodospadu Kamieńczyka wędrując szlakiem Karkonoskiego Parku Narodowego. Był też czas na podziwianie pięknych widoków i odpoczynek w schronisku górskim ,,Kamieńczyk”. Po obiedzie wyruszyliśmy na zajęcia do ,,Chaty Walońskiej”, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z historią i zwyczajami Walończyków i przeszli chrzest waloński. Dzieci otrzymały kamienie szlachetne i minerały, z których wykonywali ,,drzewka szczęścia” i biżuterię średniowieczną. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Podsumowaniem dnia były zabawy i gry integracyjne oraz kalambury.

Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Wodospadu Szklarki oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam edukacyjne zajęcia multimedialne dotyczące flory i fauny Karkonoszy, dokonano porównania terenów górskich i nizinnych oraz roślinności i warunków pogodowych. Uczniowie oglądali film, wypełniali karty pracy oraz przeszli do dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę.

We środę udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Karpacza, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Kąpaliśmy się w Parku Wodnym „Tropikana” Hotelu Gołębiewski. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Hotelu uczniowie otrzymali słodki upominek - ciasteczka Firmy „Tago”. Po obiedzie wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą do Muzeum Mineralogicznego. Oglądaliśmy film edukacyjny, wypełnialiśmy karty pracy oraz braliśmy czynny udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez pracowników Muzeum dotyczących skał i minerałów Karkonoszy.
            Zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich pieszych wędrówek było wejście na Wysoki Kamień 1058 m n p m oraz wejście na Skałki Miłości skąd uczniowie mogli podziwiać przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Uczniowie mieli zorganizowane zajęcia z zakresu edukacji medialnej. Mieli możliwość autoprezentacji, ćwiczenia emisji głosu, śpiewania. Uczennice kl. V a Małgorzata Gidaszewska oraz Magda Siemaszko kl. VI c nagrały piosenki w profesjonalnym studio nagrań pod kierunkiem instruktora p. Grzegorza Wadowskiego.
            Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek oraz słuchanie karkonoskich legend i opowieści Ducha Gór „Karkonosza”. W dniu wyjazdu na spotkaniu podsumowującym wręczono dyplomy za udział w organizowanych licznych konkursach.
            Wyjazd na „zieloną szkołę” był doskonałą formą edukacji, integracji uczniów oraz rekreacji. Wielu uczniów podczas pobytu przełamało swoją nieśmiałość, ograniczenia, poprawie uległy relacje interpersonalne, komunikacja oraz współpraca w grupie. Pomimo zmieniających się warunków pogodowych oraz temperatury podczas pobytu panowała wspaniała atmosfera. Mogliśmy obserwować ,,cztery pory roku”. Zielona szkoła zamieniała się w białą szkołę! Uważamy, że taka inicjatywa przyczyniła się do wzajemnego poznania się i zintegrowania oraz wszechstronnego rozwoju uczniów i jest godna propagowania.

Organizatorzy i opiekunowie ,,zielonej szkoły”: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Barbara Osipczuk

 1460x616Logo Mistrzowie Matlandii 2 img1 logo bip

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Deklaracja dostępności