,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 16.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Anna Małgorzata Samborska

Barbara Bożena Brzozowska

 

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

Dnia 10 czerwca 2019 r grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku uczestniczyła w podsumowaniu Projektu ,,Akademia Liderów Społeczności Lokalnych” - ,,od przeszłości do przyszłości” II edycja organizowanego przez Fundację Otwarta Edukacja oraz Fundację Wspierania Kultury i Sztuki Teatr NARWAL. Spotkanie odbyło się w restauracji ,,Kwestia czasu”, gdzie grupy projektowe z 6 szkół województwa podlaskiego prezentowały działania. Uczennice SP Nr 44 (Klaudia Charyton, Angelika Głowacka, Karina Dudzińska, Kasia Mróz) przedstawiły zrealizowaną inicjatywę ,,Rumiankowy zakątek” – miejsce odpoczynku dla uczniów (ławki do siedzenia na świeżym powietrzu). Prezentacjom liderskich projektów przysłuchiwała się dziennikarka Polskiego Radia Białystok p. Olga Gordiejew, która przeprowadzała wywiady z uczniami i opiekunami. Podczas spotkania podsumowano działania projektowe i wręczono uczniom i opiekunom dyplomy i upominki. Pani Ewa Barbara Zaniewska Dyrektor SP Nr 44 otrzymała Certyfikat Akademii Liderów Społeczności Lokalnych oraz podziękowanie za wspieranie inicjatyw młodzieżowych.

Koordynator projektu : Anna Samborska

https://www.radio.bialystok.pl

W dniach 5 – 6 kwietnia 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności. Celem zbiórki jest dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie im godnych Świąt Wielkanocnych. Jak to działa? Banki Żywności z pomocą wolontariuszy będą najpierw zbierać, a potem w swoich magazynach sortować, ważyć i liczyć żywność. Następnie przekażą ją współpracującym z nimi, lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarketach ,,Carrefour" oraz ,,Biedronka” przy ulicy Wrocławskiej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 35 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Aleksandra Kałuża

            Dnia 2 kwietnia 2019 roku w Auli Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się uroczysta Gala, podczas której poznaliśmy laureatów XXIV Białostockiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Była to doskonała okazja do podziękowania   młodym   wolontariuszom  i  wolontariuszkom  za  ich  pracę  i  zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Podczas gali Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił laureatów w trzech kategoriach: kluby wolontariusza, „Ósemeczki”, „Ósemki” - ,,Junior” i ,,Senior”. „Ósemeczki” otrzymały honorowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Z kolei „Ósemki” statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka oraz zaproszenie do udziału w gali kończącej ogólnopolską edycję XXV Konkursu w Białogardzie (7-9.06.2019). W jubileuszowej edycji Konkursu udział wzięło 66 społeczników, w tym 8 w kategorii wiekowej 10-13 lat („Ósemeczki”) oraz 58 uczniów w kategorii wiekowej 14-19 lat („Ósemki”). Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił i nagrodził Uczniów - Kandydatów  do  tytułu „Wspaniałych” wśród których znalazły się 3 uczennice naszej szkoły: Paulina Biruk VII a, Wiktoria Cybulska VII a, Katarzyna Mróz VIII c.

W kategorii zgłoszeń grupowych Szkolny Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 za dotychczasową i wieloletnią działalność został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Białegostoku!!!

Laureatkami Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych” w kategorii ,,Ósemeczka”  zostały 4 wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44: Izabela Dobrzyńska kl. IV f, Wiktoria Anna Szotko kl. VI c, Natalia Roszkowska kl. VI c, Kamila Ochałek kl. VI d. Nagrodzonym i wyróżnionym wolontariuszom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

bialystok.pl

            Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas IV– VIII oraz uczniowie klasy V a w dniach 23 – 30. 03.2019r. uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym na ,,zieloną szkołę” w Szklarskiej Porębie. W wycieczce brało udział 31 uczniów i 3 opiekunów. Podróż rozpoczęliśmy wyjeżdżając pociągiem z Białegostoku do Jeleniej Góry, a następnie autokarem do Szklarskiej Poręby. Dla większości uczniów była to pierwsza przygoda podróżowania!!!

Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w Szklarskiej Porębie w budynku „Płomyk”. Na spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z regulaminem Ośrodka oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Po zakwaterowaniu i spożyciu śniadania wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą na Krucze Skały i Krzywe Baszty, gdzie od pierwszych chwil byliśmy zachwyceni pięknymi widokami. Następnie odbyła się wycieczka piesza do Leśnej Huty, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz produkcji wyrobów szklanych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia szkła. Każdy samodzielnie mógł zaprojektować i wykonać szlif na szklance, którą potem mógł zabrać do domu. Korzystając z pięknej pogody uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz w konkursie piosenki – karaoke. Wieczorami odbywały się dyskoteki integracyjne ze wszystkimi uczestnikami „zielonych szkół” przebywającymi wspólnie z nami w ośrodku.

W poniedziałek wspólnie z przewodnikiem górskim udaliśmy się na wycieczkę pieszą do Wodospadu Kamieńczyka wędrując szlakiem Karkonoskiego Parku Narodowego. Był też czas na podziwianie pięknych widoków i odpoczynek w schronisku górskim ,,Kamieńczyk”. Po obiedzie wyruszyliśmy na zajęcia do ,,Chaty Walońskiej”, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z historią i zwyczajami Walończyków i przeszli chrzest waloński. Dzieci otrzymały kamienie szlachetne i minerały, z których wykonywali ,,drzewka szczęścia” i biżuterię średniowieczną. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Podsumowaniem dnia były zabawy i gry integracyjne oraz kalambury.

Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Wodospadu Szklarki oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam edukacyjne zajęcia multimedialne dotyczące flory i fauny Karkonoszy, dokonano porównania terenów górskich i nizinnych oraz roślinności i warunków pogodowych. Uczniowie oglądali film, wypełniali karty pracy oraz przeszli do dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę.

We środę udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Karpacza, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Kąpaliśmy się w Parku Wodnym „Tropikana” Hotelu Gołębiewski. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Hotelu uczniowie otrzymali słodki upominek - ciasteczka Firmy „Tago”. Po obiedzie wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą do Muzeum Mineralogicznego. Oglądaliśmy film edukacyjny, wypełnialiśmy karty pracy oraz braliśmy czynny udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez pracowników Muzeum dotyczących skał i minerałów Karkonoszy.
            Zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich pieszych wędrówek było wejście na Wysoki Kamień 1058 m n p m oraz wejście na Skałki Miłości skąd uczniowie mogli podziwiać przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Uczniowie mieli zorganizowane zajęcia z zakresu edukacji medialnej. Mieli możliwość autoprezentacji, ćwiczenia emisji głosu, śpiewania. Uczennice kl. V a Małgorzata Gidaszewska oraz Magda Siemaszko kl. VI c nagrały piosenki w profesjonalnym studio nagrań pod kierunkiem instruktora p. Grzegorza Wadowskiego.
            Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek oraz słuchanie karkonoskich legend i opowieści Ducha Gór „Karkonosza”. W dniu wyjazdu na spotkaniu podsumowującym wręczono dyplomy za udział w organizowanych licznych konkursach.
            Wyjazd na „zieloną szkołę” był doskonałą formą edukacji, integracji uczniów oraz rekreacji. Wielu uczniów podczas pobytu przełamało swoją nieśmiałość, ograniczenia, poprawie uległy relacje interpersonalne, komunikacja oraz współpraca w grupie. Pomimo zmieniających się warunków pogodowych oraz temperatury podczas pobytu panowała wspaniała atmosfera. Mogliśmy obserwować ,,cztery pory roku”. Zielona szkoła zamieniała się w białą szkołę! Uważamy, że taka inicjatywa przyczyniła się do wzajemnego poznania się i zintegrowania oraz wszechstronnego rozwoju uczniów i jest godna propagowania.

Organizatorzy i opiekunowie ,,zielonej szkoły”: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Barbara Osipczuk

W dniach 29 – 30.03. 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez CARITAS. Celem akcji jest dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie im godnych Świąt Wielkanocnych. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarkecie ,,LIDL" przy ul. Słonecznikowej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Caritas. Zbiórkę przeprowadziło 8 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Koordynator:: Anna Samborska, Edyta Kondaciuk

                Dnia 14 lutego 2019r szkolny klub wolontariusza „Klub Ośmiu” oraz uczniowie świetlicy szkolnej zorganizowali kiermasz ciast oraz sprzedaż pocztówek i kartek walentynkowych. Do akcji zgłosiło się bardzo wielu chętnych wolontariuszy i uczniów, a ich rodzice przygotowali słodkie wypieki w postaci ciast, mufinek, babeczek, szyszek i pierników. Uczniowie samodzielnie wykonali walentynkowe pocztówki i kartki -„Misie”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zebrane z kiermaszu fundusze zostały przekazane dla Onkologicznego Hospicjum Dziecięcego „Obok Nas” w Białymstoku oraz Fundację Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce k/ Narwi. Wolontariuszom, uczniom oraz ich rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tak szczytnego przedsięwzięcia.

Opiekun: Barbara Bożena Brzozowska

            Dnia 5 lutego 2019r szkolny klub wolontariusza „Klub Ośmiu” oraz świetlica szkolna obchodziła Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Działajmy razem”. Miał on na celu propagowanie i inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu. Ideą DBI jest podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo , zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym, a także łącząc zaangażowania wielu instytucji i rodziny, czy najbliższego otoczenia dziecka. W tym dniu na terenie szkoły przeprowadzono lokalne inicjatywy tj.:

 • Zajęcia edukacyjno - profilaktyczne z uczniami klas I – IV uczęszczającymi do świetlicy szkolnej dotyczące przygotowania młodego odbiorcy do świadomej obsługi komputera; prawidłowego i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz czyhających zagrożeń. Kolorowanie malowanek „Sieciaki.pl” oraz wykonanie różnymi technikami prac plastycznych dotyczących Internetu.
 • Z uczniami klas V - VIII przygotowano materiały edukacyjne oraz wykonano gazetkę dotyczącą właściwych, bezpiecznych i racjonalnych zasad korzystania z Internetu.
 • Rozpisano konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I - III i klasy IV – VIII, obejmujący treści propagujące umiejętne i właściwe korzystanie z Internet oraz stworzenie możliwości wyrażania przez dziecko własnych myśli, przeżyć uczuć
  i wizji w formie graficznej z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

Dzień upłyną bardzo twórczo i pozytywnie angażując w działania większość społeczności szkolnej.

radio.bialystok.pl

Dnia 17.01.2019r wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 im. S. Moniuszki uczestniczyły w spotkaniu z Dyrektorem Departamentu Edukacji Panią Ewą Mituła. Spotkanie dotyczyło prezentacji dotychczasowych działań podejmowanych w ramach realizacji nagrodzonego Projektu ,,Pomagamy z pasją”. Głównym celem projektu jest promowanie dobra w środowisku szkolnym i lokalnym – współpraca z Przedszkolem Samorządowym Nr 36 im. M. Montessori w Białymstoku. W Projekcie uczestniczą wolontariusze z klasy VII obdarzeni wielką wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka, dostrzegający wokół siebie tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia, potrafią dzielić się z innymi swoim wolnym czasem, zdolnościami i optymizmem. Wolontariusze są pełni pasji i zaangażowania, a w swoim życiu kierują się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Grupa projektowa w bieżącym roku szkolnym to uczniowie klasy VII a: Wiktoria Cybulska, Julia Wasilewska, Paulina Biruk, Wiktoria Dybicz, Szymon Andruk. Wolontariuszki wraz z opiekunkami przedstawiły działania projektowe z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej oraz kroniki. Dotychczas zrealizowano następujące inicjatywy:

 • współpraca z Przedszkolem Samorządowym Nr 36 im. M. Montessori: ,,Polak mały” – zajęcia plastyczno - edukacyjne, ,,Mikołajki z wolontariatem” podarowanie dzieciom z PS Nr 36 zestawu edukacyjnego ,,Farma” i ,,Zwierzęta” zakupionego ze środków otrzymanych w ramach projektu, ,,Spotkanie z Mikołajem” – zajęcia edukacyjne w SP Nr 44 zorganizowane dla grupy dzieci z PS Nr 36 (wypiekanie pierników, wykonanie ozdób choinkowych, wspólna zabawa, przekazanie upominków przedszkolakom)
 • współpraca z Fundacją Hospicjum Proroka Eliasza ,,z szacunku do życia”: ,,Pola Nadziei”- sadzenie żonkili w Makówce k. Narwi 100 żonkili na 100-lecie Odzyskania Niepodległości, spotkania edukacyjne z dr n. med. Pawłem Grabowskim ,,O hospicjum, o cierpieniu i pomaganiu”, wykonanie kartek świątecznych dla podopiecznych hospicjum, przekazanych środków pieniężnych na budowę
 • udział w akcjach charytatywnych ,,Bank żywności”, ,,Dziewczynka z zapałkami” w Galerii ,,Zielone Wzgórza”
 • udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szlachetna paczka”
 • współpraca z PCK – kwesta czerwonokrzyska PCK, charytatywna kolacja bożonarodzeniowa
 • współpraca ze Stowarzyszeniem ,,My dla Innych” – wypiekanie pierników świątecznych
 • ,,Wolontariat dla Niepodległej” – nakręcenie filmu ,,Od przeszłości do przyszłości”, ,,Historia – wspomnienia poezja” spotkanie autorskie z p. J. Koszewskim, kiermasz ciast
 • ,,Kibicujemy z klasą na Stadionie Miejskim” - 3 wyjścia na mecze Jagiellonii
 • Bicie rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej
 • ,,Drzewo Tolerancji” - Międzynarodowy Dzień Tolerancji
 • ,,Noś odblaski” – akcja edukacyjno – profilaktyczna – rozdawanie odblasków mieszkańcom osiedla ,,Zielone Wzgórza
 • Zbiórka nakrętek plastikowych dla Tomusia - choroba genetyczna- Zespół Angelmana
 • ,,Cukier Lukier” – słodkie pokazy – warsztaty edukacyjne dla uczniów
 • udział w 27 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – kwestowanie, pomoc w sztabie WOŚP, prezentacja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

www.bialystok.pl

 

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” opracowali Projekt „Pomagamy z pasją” w ramach konkursu ogłoszonego przez Dyrektora Departamentu Edukacji ,,Dobro to norma – bądź normalny!”, który jest realizowany w roku szkolnym 2018/2019. Głównym celem projektu jest promowanie dobra w środowisku rówieśniczym, szkolnym, lokalnym i ogólnopolskim. Zespół projektowy: Wiktoria Cybulska kl. VII a, Julia Wasilewska kl. VII a, Paulina Biruk kl. VII a, Klaudia Charyton kl. VIII b, Angelika Głowacka kl. VIII b. Opiekunowie projektu: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska. Czas realizacji październik 2018 – czerwiec 2019.

Dnia 13.01.2019r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w 27 Finale WOŚP, którego celem było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Wolontariusze odwiedzili sztab WOŚP i przyglądali się działaniom starszych wolontariuszy zaangażowanych w akcję i doświadczenia atmosfery kwestowania. Mieli możliwość wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia oraz spirometrii prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska