Koordynatorki wolontariatu: Monika Łukaszuk i Monika Oko
WOLONTARIAT to działania pomocowe dla innych,
ale przede wszystkim to LUDZIE, którzy pomagają i dają coś od siebie.
Wolontariat to też działania, które dają pomoc i wsparcie, co wywołuje radość i satysfakcję.
Wolontariat uczy i rozwija.
To miejsce, gdzie można poznawać siebie i innych.
Wolontariat to też narzędzie, które zmienia świat na lepsze, a to niesie za sobą poczucie sprawczości.
Wolontariat to piękna droga, na której spotykamy samych siebie, pomagając innym.
Jeśli lubisz i chcesz pomagać,
jeśli z pomagania innym czerpiesz satysfakcję i radość,
to ZAPRASZAMY do WOLONTARIATU.
Spotkania wolontariuszy: środy g.16:15, sala 106
Wolontariusze wymyśliły hasła z dobrymi uczynkami i następnego dnia nasze dwie wolontariuszki 21 marca pod hasłem "Bądź na TAK i zrób coś DOBREGO dla innych" chodziły po korytarzach szkoły i rozdawały hasła z zadaniami.
Z okazji Dnia Pomagania potrzebującym nasi wolontariusze wspólnie szukali pomysłów na zaakcentowanie tego dnia. W efekcie w piątek po lekcjach 23 lutego podjęli dwie aktywności: pomagali w czynnościach porządkowych w szkole oraz poprowadzili zajęcia w przedszkolu, które samodzielnie przygotowali.
Wolontariuszki zaangażowały się w stworzenie gazetki z okazji Dnia Babci i Dziadka: od stworzenia pomysłów po przygotowanie materiałów i przypięcie ich na tablicę (15 -17 stycznia 2024)
Zależało nam by podkreślić wagę tego dnia. Z tej okazji wolontariuszki spontanicznie zrealizowały pomysł by nagrać życzenia dla babć i dziadków. Wybrały wierszyki i znalazły chętnych uczniów do wystąpienia oraz same również wystąpiły. 19 stycznia 2023 powstał piękny filmik z uroczymi życzeniami uczniów naszej szkoły.
12 grudnia 2023 grupka wolontariuszy wzięła udział w Seminarium naukowym pt. “Młodzi w działaniu. Wolontariat szkolny i studencki. Pamięci dr. hab. Tomasza Sosnowskiego” na Uniwersytecie w Białymstoku. Wolontariusze mieli przyjemność zaprezentowali cały dorobek wolontariatu "Kluby Ośmiu".
Od 8 grudnia chętne wolontariuszki zaangażowały się w wykonanie kartek świątecznych i upieczenie pierników dla osób zagrożonych bezdomnością, samotnych i potrzebujących. Upominki zostały wysłane 12 grudnia, by 15 grudnia 2023 r. mogli się nimi cieszyć goście Spotkania Wigilijnego w Elblągu.
W 2023 w ramach akcji Misja Piernik obdarowano „Lukrowanym Uśmiechem” 3713 osób z 53 placówek z całej Polski.
Od grudnia 2023 do marca 2024 wolontariat szkolny realizował akcję „Góra grosza”. 14.12 – nastąpiło rozdanie puszek po salach i przekazanie informacji o akcji. Grosze były zbierane do końca lutego 2024, po czym zostały zebrane, podzielone i poważone. Następnie wysłane do Towarzystwa Nasz Dom.
Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” 25 i 26 listopada aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności w sklepie Carrefour w Galerii Zielone Wzgórze w Białymstoku.
Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych dla osób potrzebujących.
Dnia 21czerwca 2023r wolontariusze i opiekunowie szkolnego „Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce do Zaścianka Dobrzyńskich w miejscowości Góra k/Krypna. Ośrodek edukacyjny położony jest w malowniczej Dolinie Narwi, z dostępem do rzeki, sielską atmosferą i staropolską gościnnością – miejscem, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Po przyjeździe gospodyni ośrodka Pani Małgorzata Dobrzyńska wraz z dziećmi- Izabelą i Pawłem przywitali nas w wiacie biesiadnej świeżo upieczonym ciastem, ciasteczkami, cukierkami, owocami oraz zimnymi napojami i kawą. Korzystając z darów natury oraz piękna otaczającej nas przyrody uczestniczyliśmy w warsztatach, zajęciach edukacyjnych oraz zabawach plenerowych. Zwiedziliśmy przepiękną posiadłość, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie ( komnata ziołowa, wiata otwarta ze sceną, tablicą , licznymi akcesoriami do zabaw edukacyjnych i terenowych, sauna, balia z jacuzzi, domek boho nad rzeką ze sprzętem rekreacyjno – plażowym, plac zabaw, boisko do siatkówki, dom z duszą i jakże urzekające ogrody i zielniki z opisami ziół). Wolontariusze poznali zioła i kwiaty od wieków wykorzystywane w kuchni i lecznictwie. Na bazie kwiatów i olejków eterycznych własnoręcznie wykonali naturalne mydełka o różnych kształtach oraz ucierali w kamiennych moździerzach cukier smakowy z wybranymi przez siebie suszonymi płatkami kwiatów jadalnych. Po zajęciach wszyscy korzystaliśmy z atrakcji i obiektów dostępnych na terenie siedliska, tj. część osób grała w siatkówkę, część korzystała z placu zabaw, chętni uczyli się doić sztuczną krowę, która dawała prawdziwe i świeże mleko, a jeszcze inni wypoczywali i opalali się na hamakach i leżakach. Nie zabrakło również przeciągania liny między grupami oraz wspólnego tańca – „Belgijki”. Pod koniec pobytu mimo słonecznej pogody rozpaliliśmy ognisko , gdzie każdy upiekł kiełbaskę i zjadł upieczony przez Panią Małgosie domowy chleb z masłem ubitym na świeżo przez wolontariuszy oraz ogórki i pomidory z przydomowego ogródka. W wycieczce wzięło udział 24 wolontariuszy z klas II – VIII. Po tak cudownie spędzonym dniu udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Bawiliśmy się wspaniale, to był cudowny wypoczynkowo – edukacyjny wyjazd. Wszyscy będziemy go bardzo długo wspominali !!!!
Jako 22 letni opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza szczególne podziękowania kieruję do Pani Małgorzaty Dobrzyńskiej za cudowne zorganizowanie atrakcji wolontariuszom podczas pobytu w Zaścianku Dobrzyńskich oraz Pani Żabińskiej za zorganizowanie i bezpłatne przekazanie wolontariuszom produktów na ognisko !!!!
Jednocześnie gorąco polecam to cudowne miejsce do edukacji, wypoczynku i rekreacji – Zaścianek Dobrzyński Góra 142, 19 -111 Krypno,
e-mail: zaścianek.dobrzyńTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynator wyjazdu – Barbara Bożena Brzozowska, Joanna Przaste
Dnia 26 maja 2023r uczniowie – wolontariusze szkolnego „Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w jednodniowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej po województwie podlaskim odkrywając i poznając jego uroki. Wycieczkę rozpoczęto od przejazdu Kolejką Wąskotorową przez Wigierski Park Narodowy oraz Puszczę Augustowską. Podczas przejazdu uczniowie mogli podziwiać piękno otaczającej przyrody zatrzymując się w kilku miejscach postojowych na trasie. Po dwugodzinnej przejażdżce
i powrocie do Płociczna wszyscy udali się na posiłek do pobliskiej restauracji. Po pysznym obiedzie otrzymali lody. Po krótkim odpoczynku na świeżym powietrzu ruszyliśmy w dalszą podróż do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie uczniowie najpierw zwiedzali Muzeum oraz wystawę „Konopnicka dzieciom. O krasnoludkach i nie tylko..’ przenoszącą każdego w magiczny świat baśni stworzony przez Marię Konopnicką. Następnie udaliśmy się na warsztaty, gdzie uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością pisarki, a następnie rozwiązywali w grupach test – quiz. Na koniec pobytu wszyscy ruszyliśmy do tajemniczego, baśniowego ogrodu” Zaułku Krasnoludków”, w którym na każdego spragnionego przygód wędrowca czekały zadania do wykonania. Kolejnym punktem programu był przejazd do Augustowa, krótki spacer po mieście, zakup pamiątek oraz rejs statkiem o nazwie „Bystry” Doliną Rospudy i podziwianie piękna flory i fauny tego regionu. Podczas rejsu przewodniczka opowiadała o zakątkach ziemi augustowskiej i legendach z nią związanych. Jedną z nich była opowieść o dziewczynie o imieniu Zośka, z którą związany jest obrzęd rzucania kwiatów przy cyplu Goła Zośka. Jedna z uczennic o tym imieniu miała okazję rzucić przygotowany wcześniej przez panią przewodnik bukiet kwiatów na wodę. Wszyscy uczestnicy wycieczki oraz inne osoby uczestniczące w rejsie były pod wielkim wrażeniem opowieści przewodniczki. Na koniec rejsu niektórzy zasiedli w fotelu kapitana żeglugi i zapoznali się z aparaturą i przyrządami do kierowania i nawigacją statkiem. Około godziny 18:30 ruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z bardzo ciekawej i udanej wycieczki pogłębiając swoją wiedzę na temat uroków i piękna ziemi podlaskiej. Był to wspaniały edukacyjny i aktywny wypoczynek, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.
W/w wyjazd był możliwy dzięki udzielonemu finansowemu wsparciu przez Podlaską Regionalną Izbę Turystyczną.
Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła dzieciom i młodzieży naszej placówki poznanie atrakcji turystycznych województwa podlaskiego.
Koordynator wycieczki: Barbara Bożena Brzozowska
W dniach 24 - 25.III.2023r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK Szkoły Podstawowej Nr 44 aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności – „Święta godne a nie głodne” w sklepie Carrefour w Galerii Zielone Wzgórze. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych, takich jak: olej, mąka, cukier, majonez, żurek, słodycze. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia „Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców wielu podopiecznych Stowarzyszenia będzie miało duże wsparcie na Święta Wielkanocne.
Koordynator Zbiórki Żywności bardzo dziękował zaangażowanym wolontariuszom za udział w akcji oraz napisał, że wszyscy wolontariusze spisali się na medal i to naprawdę złoty !!!
Zbiórkę przeprowadziło 28 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne.
Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska