,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie: Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 16.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Barbara Bożena Brzozowska

 

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

W dniu 15.12.2022r wolontariusze wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli we wspólnie zorganizowanym spotkaniu opłatkowym oraz  skromnym poczęstunku.  Święta Bożego Narodzenia to szczególny i magiczny czas dzielenia się opłatkiem, składania osobistych życzeń i wybaczania wzajemnych nieporozumień w blasku choinki i przy dźwiękach kolęd. Spotkanie było też okazją do podsumowania przez opiekuna Klubu i wolontariuszy  półrocznych wspólnie podejmowanych działań wolontarystycznych  na rzecz potrzebujących. Wspólnie spędziliśmy  niezapomniane chwile i snuliśmy plany na przyszłość.
Opiekun klubu życzył wszystkim wolontariuszom i ich Rodzinom zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2023 !!!
Przygotowała: Barbara Brzozowska

Szkolny Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” i świetlica szkolna w miesiącu grudniu 2022r zorganizowała zbiórkę  artykułów spożywczych, chemicznych, do higieny osobistej oraz zabawek do „Świątecznej paczki” dla 4 rodzin uczniów naszej szkoły, którzy znaleźli się 
w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. W akcję włączyła się duża część społeczności 
i  niektórzy wychowawcy klas  oraz jak zawsze niezawodni rodzice ósmoklasistów, którzy stanęli na wysokości zadania, okazali wielkie serce i wspomogli po raz kolejny organizowane przedsięwzięcie.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas na okazywanie sobie ciepła, życzliwości, wzajemnej pomocy i troski o innych, którzy są samotni, schorowani i potrzebujący.
Wolontariat  kieruje się maksymą „Tyle jest wart człowiek ile pomoże drugiemu”.
Żyjemy w trudnych czasach i wzajemna życzliwość, codzienne zauważenie potrzebujących 
i pomoc im, to dobro, które z nas wypływa i pozwala by świat stawał się lepszy. 
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy z pomoc i wsparcie !!!!!
Uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku 2023
Koordynator przedsięwzięcia: Barbara Bożena Brzozowska

W dniach 06 – 16.12.2022r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK zorganizowali na terenie szkoły kwestę Czerwonokrzyską na rzecz podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża. Zebrane środki zostały przekazane i przeznaczone na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia PCK w okresie Świątecznym.
Darczyńcom serdecznie dziękujemy !!!
Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska

dniach 2–4.XII.2022r dla wolontariuszy i opiekunów.

Konferencja odbyła się w dniach 2 – 4 grudnia 2022r. w Białymstoku i adresowana była do wolontariuszy i opiekunów „Klubów Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu z całej Polski.

Głównym celem konferencji było wzbogacenie wiedzy i umiejętności w pomaganiu innym, omówieniem jak wolontariat może dać „MOC” do dalszego, przyszłego działania na rzecz osób słabszych; podsumowaniem dotychczasowej pracy wolontarystycznej w szkolnych klubach wolontariusza. W konferencji uczestniczyło 5 wolontariuszy „Klubu Ośmiu" przy SP Nr 44 tj. Zofia Przastek, Gabriela Ignciuk, Patrycja Gieglis, Maja Klepacka oraz Rafał Kulesz pod opieką wieloletniej opiekunki Barbary Bożeny Brzozowskiej.

Konferencja została zorganizowana przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz Panią Joannę Fabisiak - Prezes Fundacji „Świat na Tak”, poseł na Sejm RP, autorkę Programu Wychowawczego „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym” oraz „Wstyd za zło".

W trakcie trzydniowego spotkania przyjezdnym z Polski wolontariuszom i opiekunom zapewnione było zakwaterowanie w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 Bursa Szkolna przy ul. Dobrej.

W dniu przyjazdu wolontariusze i opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym - „Mam tę MOC” -„I Czilo – zimowa opowieść” - Interaktywny spektakl muzyczny przygotowany przez uczniów z III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

Oficjalne otwarcie konferencji odbyło się w dniu 3 grudnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku wystąpieniem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Prezes Fundacji „Świat na Tak” Joanny Fabisiak – „Wolontariat: bohaterstwo czy naiwniactwo”.

Odbyła się również Debata - „Wolontariat daje MOC - wolontariat szkołą odpowiedzialności”, którą prowadziła Anna Samborska i Anna Pawłowska

W programie konferencji dla wolontariuszy przeprowadzone zostały również warsztaty:

I. „Dodaj Sobie siły – poczuj moc relaksacji”

II. „Moc Twojej osobowości w relacjach z innymi”

III. „Bądź na Tak, pozytywna dyscyplina”

Po intensywnych warsztatach i sytym obiedzie wolontariusze wraz z opiekunami udali się zabytkowym autokarem tzw. „Ogórkiem” oraz School busem na zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem, a po kolacji na koncert zespołu Malfunction w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej.

Spotkanie było wspaniałą okazją do podzielenia się doświadczeniami a także wzmocnieniem motywacji do dalszej pracy wolontarystycznej. Podczas konferencji nie zabrakło wymiany doświadczeń i chwil refleksji, jak również nawiązania nowych znajomości. Opiekunowie otrzymali podziękowania za towarzyszenie uczniom w bezinteresownej aktywności prospołecznej.

Wszyscy wróciliśmy do domu wzmocnieni wewnętrznie i naładowani pozytywną energią! Było to bowiem święto wszystkich, którym sercu bliski jest wolontariat !!!

W dniach 25 - 26.11.2022r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK Szkoły Podstawowej Nr 44 aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności – „Święta godne a nie głodne” w sklepie Carrefour w Galerii Zielone Wzgórze. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia „Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców wielu podopiecznych Stowarzyszenia będzie miało duże wsparcie na Święta.

Zbiórkę przeprowadziło 29 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję za udział w powyższej akcji !!!

Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska

W dniach  1 - 20 października 2022r Szkolny Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” i świetlica szkolna włączyli się  w akcję - zbiórkę żywności organizowaną przez Fundację Fors-itis - „Podziel się chlebem z ukraińskim żołnierzem”.

Akcja miała na celu zbiórkę następujących artykułów spożywczych: chrupkie pieczywo, wafle ryżowe, suchary, herbatniki, zupki chińskie, gorące kubki, zupki instant, konserwy mięsne, rybne, pasztety  i gorzkie czekolady, które następnie zostaną dostarczone  na front dla ukraińskich  żołnierzy walczących o swój kraj !!!

W akcję włączyła się większość społeczności szkolnej i wspólnie zebraliśmy dużą ilość w/w produktów.

Wszystkim darczyńcom, którym los Ukrainy nie jest obojętny serdecznie dziękujemy !!!

SOLIDARNI  Z UKRAINĄ!!!

Dnia 6 października 2022r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” uczestniczyli w zorganizowanym szkoleniu dotyczącym wolontariatu, przeprowadzonym przez Panią Annę Pawłowską z Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 45 wolontariuszy, którzy zapoznali się z ideą wolontariatu, zasadami działalności w wolontariacie oraz prawami i obowiązkami wolontariusza.

W dalszej części cotygodniowego spotkania wolontariusze gościli w Klubie KATY CARR, brytyjską piosenkarką polskiego pochodzenia, muzyka i liderkę zespołu „Katy Carr and the Aviators”. Artystka w dzieciństwie fascynowała się lotnictwem, chciała zostać polotem. Zaangażowała się w działalność organizacji Air Training Corps, szkolącej kadetów lotnictwa w Anglii, i już jako nastolatka uzyskała licencję „warrant oficer”. Chciała jednak zostać pilotem w brytyjskich siłach powietrznych Royal Air Force. Wkrótce uzyskała licencję pilota w Raf-ie, a później także licencję prywatnego pilota (PPL). Z upływem czasu uległa coraz silniejszej fascynacji muzyką, w końcu postanowiła więc zająć się nią zawodowo. Artystka nagrała pięć albumów i wiele singli. W listopadzie 2011r nominowana była do nagrody London Music Award. Jej czwarty album studyjny 2012r pt. „Paszport” został nagrany w 70 rocznicę ucieczki Kazimierza Piechocińskiego z Auschwitz. Cały album zainspirowany był losem członków polskiego ruchu oporu z okresu II wojny światowej. Wolontariusze wspólnie z Katy Carr przypomnieli historię bitwy pod Monte Cassino pod dowództwem gen. Władysława Andersa oraz kilkakrotnie zaśpiewali piosenkę „Wojtek”, której bohaterem jest syryjski niedźwiedź brunatny i kapral służący w 2 Korpusie Polskim. Wolontariusze z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Była to dla nich wspaniała lekcja historii i zarazem zajęcia muzyczne.

Koordynator przedsięwzięcia: Barbara Bożena Brzozowska

 

W dniach 26.09 - 15.10.2022r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 kwestowali na terenie szkoły na rzecz podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku. W akcję pomocy dla zwierząt włączyła się cała społeczność szkolna. Wolontariusze wraz z opiekunem przekazali osobiście Pracownikom Schroniska zebrane fundusze na zakup szczepionek i leków niezbędnych czworonogom. W imieniu swoim oraz pracowników Schroniska składamy serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom za okazane wsparcie i wielkie serce!!!

Koordynator: Barbara Bożena Brzozowska

W ramach dotychczasowej i wieloletniej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem w Białymstoku opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK pozyskał dla uczniów Ukraińskich i Polskich w roku szkolnym 2022/2023 plecaki szkolne z wyposażeniem, które zostały przekazane wychowawcom poszczególnych klas, a następnie potrzebującym uczniom naszej szkoły.

Koordynator: Barbara Bożena Brzozowska

Dnia 30 września 2022r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” z klas V-VIII przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym -  Dniu Otwartym Polskiego Radia Białystok. Tuż po wejściu gorąco przywitali nas pracownicy radia i zaprosili do zwiedzania rozgłośni. Pani Katarzyna Kozłowska dziennikarka radiowa wprowadziła wolontariuszy w tajniki pracy dziennikarskiej i krótko opowiedziała o historii rozgłośni. Pod jej profesjonalną opieką wolontariusze mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne, tj. zwiedzić pokoje redakcyjne, obejrzeć studio nagraniowe i bawić się z dźwiękiem, zobaczyć też jak wygląda na co dzień praca prezentera na antenie radiowej, jak powstaje program oraz jak dziennikarze przygotowują i czytają wiadomości. Wolontariuszę rozmawiali z Prezesem Radia Białystok Panem Mirosławem Bielawskim, odwiedzili fonotekę, tj. miejsce, w którym zgromadzono przez wiele lat tysiące płyt oraz studio reklamowe, gdzie realizatorzy pokazali, jak powstają nagrania i jak się je montuje. Odważni mogli spróbować sił przed mikrofonem, a potem usłyszeć siebie na antenie Radia Białystok. Chętni wolontariusze mieli okazję spróbowania swoich sił grając na perkusji i pianinie w Studio Rembrandt. Podczas wizyty w Radiu Białystok panowały duże emocje, ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcia oraz otrzymaliśmy drobne upominki w postaci bidonów, ołówków, odblasków oraz cukierków.

Organizatorzy: Barbara Bożena Brzozowska, Joanna Przastek

 1460x616Logo Mistrzowie Matlandii 2 img1

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Deklaracja dostępności