,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 16.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Anna Małgorzata Samborska

Barbara Bożena Brzozowska

 

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

Szkoła Podstawowa Nr 44 im. Stanisława Moniuszki - Szkolny Klub Wolontariusza ,,KlubOśmiu” przy SP Nr 44 wraz z organizacjami partnerskimi Stowarzyszeniem ,,My dla Innych” oraz Agencją Muzyczną ,,Union” utworzyła koalicję w ramach Korpusu Solidarności – programu wolontariatu długoterminowego rozpoczęła w woj. podlaskim akcje #CzysteRzeki. Jako pierwsza pod lupę będzie wzięta rzeka Biała. Celem akcji jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci, butelek, puszek, opon. To lokalny wymiar patriotyzmu globalnego, dlatego organizatorzy zapraszają do włączenia się w akcję wszystkich lokalnych patriotów, którym nie jest obojętne środowisko naturalne i los przyrody. Wszystkim uczestnikom akcji zapewnione zostaną rękawice i worki oraz dla chętnych – maseczki. Mając na uwadze trudny czas trwania pandemii koronawirusa, akcja odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Organizatorzy planują wakacyjną serię akcji #CzysteRzeki w czerwcu i lipcu. Wierzą, że jest wiele ludzi dobrej woli, wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, którzy zechcą w bezinteresowny sposób zaangażować się. Akcje #CzysteRzeki organizowane będą na terenie całego regionu, dlatego zgłoszenia należy kierować do właściwych koordynatorów subregionalnych.

Szkolny Klub Wolontariusza przy SP Nr 44 systematycznie organizuje akcje społeczne angażujące wolontariuszy z terenu całego regionu w ramach wdrażanego programu Korpus Solidarności w województwie podlaskim. Wolontariusze oprócz satysfakcji z pomagania innym, będą mogli korzystać z wielu przywilejów, które obecnie są przygotowywane przez rządowy program wolontariatu długoterminowego - Korpusu Solidarności. Z ofertą programu wsparcia i rozwoju wolontariatu długoterminowego w Polsce można zapoznać się na www.korpussolidarnosci.gov.pl.

Organizatorzy planują więcej akcji wolontarystycznych! I Ty możesz zostać członkiem Korpusu Solidarności www.korpussolidarnosci.gov.pl

Szczegółowych informacji udziela: Anna Samborska tel. 607 986 805 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działania organizowane są w ramach zadania „Partnerstwo dla wolontariatu”, finansowanego ze środków otrzymanych w ramach programu „Korpus Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 - 2030”.

plakat czysteRzeki białostocki

Oliwia Kondzior ucz. kl. V b została laureatką XXV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych" organizowanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku w kategorii ,,Ósemeczka". W spotkaniach z Kapitułą konkursową uczestniczyło 12 wolontariuszy Szkolnego Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44  godnie reprezentując szkołę. Wolontariuszom serdecznie gratulujemy!

 

Zagrożenie koronawirusem dotyka wszystkich, bez wyjątku. To trudny czas dla wielu. Budzi strach, ale jednocześnie wyzwala odwagę do działania i solidaryzm społeczny. Społeczności same inicjują działania, które pomagają przetrwać trudną sytuację.

Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach, aby wspierać lokalną społeczność wspólnie ze Stowarzyszeniem „Centrum na Wschodzie” w Osmoli, Centrum Wolontariatu w Łomży i Szkołą Podstawową Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku utworzyło lokalne koalicje wolontariatu.

Organizatorzy podkreślają, jak ważne jest w obecnej sytuacji pandemicznej wspólne okazywanie gestów solidarności oraz działania w obszarze wolontariatu długoterminowego.

Pierwszą koalicyjną inicjatywą na terenie woj. podlaskiego jest akcja #PodlaskiePomaga. W ramach akcji wolontariusze świadczą bezpłatną pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami oraz szyją maseczki.

W subregionie białostockim w działania zaangażowane jest Stowarzyszenie ,,My dla Innych”, Szkoła Podstawowa Nr 44 im. Stanisława Moniuszki oraz Agencja Muzyczna ,,Union”

Organizatorzy planują więcej akcji wolontarystycznych! I Ty możesz zostać członkiem Korpusu Solidarności www.korpussolidarnosci.gov.pl

Szczegółowych informacji udziela: Anna Samborska tel. 607 986 805 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działania organizowane są w ramach zadania „Partnerstwo dla wolontariatu”, finansowanego ze środków otrzymanych w ramach programu „Korpus Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 - 2030”.

plakat IV Białystok

Białostoccy wolontariusze walczą o miano „Wspaniałego”. Indywidualne rozmowy z 75 kandydatami zgłoszonymi do konkursu „Ośmiu Wspaniałych” to szansa na poznanie ich działalności w wolontariacie, motywacji, wzorów do naśladowania. Na najlepszych czekają nagrody oraz wyjazd na ogólnopolski finał konkursu.

Celem konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest rozwój idei wolontariatu poprzez zwrócenie uwagi na młodych ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz otoczenia i są wzorem dla rówieśników. To ważne, aby rozbudzać wrażliwość dzieci i młodzieży na potrzeby innych, inspirować do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna. Od lat w naszym mieście ten konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Trzy lata temu tytuł „Wspaniałej Polski” otrzymała białostoczanka – Patrycja Tryniszewska wolontariuszka ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44.

Dnia 2 marca 2020r. rozpoczęły się przesłuchania młodych wolontariuszy i wolontariuszek – uczestników XXV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W dniach 2 - 3 marca 2020r. kapituła konkursowa przeprowadziła rozmowy z kandydatami w wieku od 14 do 19 lat („Ósemki”) i kandydatami 10-13-letnimi („Ósemeczki”) oraz zgłoszenia grupowe. Rozmowy z młodymi wolontariuszami to okazja do poznania ich działalności i motywacji.  

Spotkania kandydatów z kapitułą konkursową, złożoną m.in. z przedstawicieli duchowieństwa, kuratora oświaty, Urzędu Miejskiego i inicjatora konkursu – Fundacji „Świat na TAK”, odbywały się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Już tradycyjnie w komisji znajduje się także finalista poprzedniej edycji. W tym roku jest to Barbara Pyłko – laureatka XXIV. białostockiej edycji.

Jury wybierze ośmiu laureatów w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” i „Ósemki”. Laureaci otrzymają honorowy tytuł oraz nagrody. „Ósemkom” wręczone zostaną także statuetki Franciszka przygotowane z drewna gruszy przez artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka. Wyniki zostaną ogłoszone w trakcie uroczystej gali.

Laureaci w kategorii „Ósemki” zostaną zaproszeni do reprezentowania Miasta Białystok podczas 26. ogólnopolskiego finału w Toruniu (17-19 czerwca 2020).

W rozmowach z Kapitułą konkursową uczestniczyło 12 wolontariuszy Szkolnego Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44  godnie reprezentując szkołę. Wolontariuszom serdecznie gratulujemy
i trzymamy kciuki!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 12 stycznia 2020r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 aktywnie uczestniczyli w 28 Finale WOŚP kwestując na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej i zakupu sprzętu medycznego dla dzieci z oddziałów neurochirurgicznych, chirurgii ogólnej i kardiochirurgii dziecięcej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zaangażowanie i postawa wolontariuszek: Oliwii Kondzior kl. V b oraz Wiktorii Wądolowskiej kl. VII a, które już kolejny rok przyczyniają się do wspólnego tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!!!

Dnia 19.12.2019r. wolontariusze oraz opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Dyrektora Departamentu Edukacji. Spotkanie było okazją do podzielnia się refleksjami na temat realizacji Projektu ,,Dobro to norma - bądź NORMALNY”. Pani Dyrektor DE Ewa Mituła wprowadziła wolontariuszy w świąteczny nastrój składając życzenia i podziękowania za czynienie dobra w środowisku szkolnym i lokalnym. Ks. Bogdan Skłodowski Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej przeczytał fragment ewangelii i złożył życzenia świąteczne. Był to piękny czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem w blasku choinki i dźwiękach kolęd.

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 20.12.2019r. opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku uczestniczyły w Podlaskim Forum Wolontariatu w Suwałkach. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Aktywności Społecznej ,,PRYZMAT”. Spotkanie było okazją do poruszenia wielu kwestii związanych z różnymi aspektami pracy wolontariackiej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystąpienia, dyskusje, spotkania i debata w szerokim gronie zaproszonych prelegentów i gości, służyły wymianie doświadczeń, podniesieniu wiedzy oraz planowaniu przyszłych działań pracy z wolontariuszami. Gośćmi specjalnymi tego forum byli: Dariusz Pietrowski - Kierownik Biura Programu „Korpus Solidarności” z Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Sebastian Grzywacz z Fundacji „Ponad Słowami”, który od 12 lat jest ociemniały na skutek wypadku, a mimo to aktywnie walczy o prawo osób z niepełnosprawnościami do dostępności przestrzeni publicznej, kultury i edukacji. Podczas trwania Forum odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Barwy wolontariatu 2019” w kategorii lokalnej obejmującej miasto Suwałki oraz w wymiarze regionalnym obejmującym województwo podlaskie. Organizowany konkurs stwarza okazję, aby w sposób szczególny podziękować wyróżnionym wolontariuszom, na co dzień współpracującym z organizacjami i instytucjami publicznymi. Pokazuje wielobarwność działań społecznych i aktywność wolontariuszy, którzy są obecni niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Anna Samborska oraz Barbara Brzozowska laureatki Konkursu ,,Barwy Wolontariatu” odebrały dyplom za dotychczasową aktywność wolontarystyczną, szerzenie idei wolontariatu oraz promowania dobra w środowisku lokalnym.

W dniach 20 - 22.12.2019r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności dla podopiecznych Domów Dziecka. Zbiórki odbywały się w sklepach ,,Stokrotka" przy ul. Stromej oraz w Galerii Jurowiecka. Akcja została zorganizowana we współpracy z Fundacją ,,Pomocne Tygryski" oraz ,,Bieszczadzkie Anioły". Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i ich rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 19.12.2019r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 odwiedzili podopiecznych Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej ,,Pod Modrzewiem” przekazując zebrane słodycze w ramach akcji ,,Podaruj dzieciom uśmiech”. Serdecznie dziękujemy Panu Kamilowi Tomaszczuk Przewodniczącemu Rady Rodziców za spontaniczną i bezinteresowną pomoc w czynieniu dobra! W imieniu obdarowanych dzieci składamy serdeczne podziękowania Wszystkim Darczyńcom za okazaną pomoc i wsparcie !!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 1 – 19 grudnia 2019 r. Szkolny Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 włączył się do akcji „Razem na Święta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Celem przedsięwzięcia była pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. W ramach akcji „Razem na Święta” uczniowie i nauczyciele

  • przekazali własnoręcznie wykonane upominki osobom niepełnosprawnym ze swojego najbliższego otoczenia,
  • przygotowali świąteczne kartki z życzeniami dla pacjentów lokalnych hospicjów,
  • zorganizowali przedświąteczne spotkanie opłatkowe integrujące społeczność szkolną,
  • pomagali osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
  • zorganizowali zbiórkę darów dla Schroniska dla zwierząt,
  • zorganizowali zbiórkę słodyczy dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej ,,Pod Modrzewiem”,
  • przygotowali ,,Świąteczną paczkę” dla rodziny wielodzietnej,
  • zorganizowali ,,kwestę czerwonokrzyską” oraz zbiórkę środków czystości dla podopiecznych PCK,
  • uczestniczyli w zbiórkach żywności organizowanych przez ,,Bank Żywności”, Caritas, Fundację ,,Bieszczadzkie Anioły” oraz ,,Pomocne Tygryski”,
  • zorganizowali zbiórkę książek dla pacjentów Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Są to przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym podejmowali wolontariusze włączając się aktywnie w przedsięwzięcia charytatywne. Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim Darczyńcom za okazaną pomoc i wsparcie!!! Koordynatorki: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Logotyp akcji Razem na Swieta

Logo Mistrzowie Matlandii 2

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.