,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie: Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 16.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Barbara Bożena Brzozowska

 

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

Dnia 21czerwca 2023r wolontariusze i opiekunowie szkolnego „Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce do Zaścianka Dobrzyńskich w miejscowości Góra k/Krypna. Ośrodek edukacyjny położony jest w malowniczej Dolinie Narwi, z dostępem do rzeki, sielską atmosferą i staropolską gościnnością – miejscem, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Po przyjeździe gospodyni ośrodka Pani Małgorzata Dobrzyńska wraz z dziećmi- Izabelą i Pawłem przywitali nas w wiacie biesiadnej świeżo upieczonym ciastem, ciasteczkami, cukierkami, owocami oraz zimnymi napojami i kawą. Korzystając z darów natury oraz piękna otaczającej nas przyrody uczestniczyliśmy w warsztatach, zajęciach edukacyjnych oraz zabawach plenerowych. Zwiedziliśmy przepiękną posiadłość, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie ( komnata ziołowa, wiata otwarta ze sceną, tablicą , licznymi akcesoriami do zabaw edukacyjnych i terenowych, sauna, balia z jacuzzi, domek boho nad rzeką ze sprzętem rekreacyjno – plażowym, plac zabaw, boisko do siatkówki, dom z duszą i jakże urzekające ogrody i zielniki z opisami ziół). Wolontariusze poznali zioła i kwiaty od wieków wykorzystywane w kuchni i lecznictwie. Na bazie kwiatów i olejków eterycznych własnoręcznie wykonali naturalne mydełka o różnych kształtach oraz ucierali w kamiennych moździerzach cukier smakowy z wybranymi przez siebie suszonymi płatkami kwiatów jadalnych. Po zajęciach wszyscy korzystaliśmy z atrakcji i obiektów dostępnych na terenie siedliska, tj. część osób grała w siatkówkę, część korzystała z placu zabaw, chętni uczyli się doić sztuczną krowę, która dawała prawdziwe i świeże mleko, a jeszcze inni wypoczywali i opalali się na hamakach i leżakach. Nie zabrakło również przeciągania liny między grupami oraz wspólnego tańca – „Belgijki”. Pod koniec pobytu mimo słonecznej pogody rozpaliliśmy ognisko , gdzie każdy upiekł kiełbaskę i zjadł upieczony przez Panią Małgosie domowy chleb z masłem ubitym na świeżo przez wolontariuszy oraz ogórki i pomidory z przydomowego ogródka. W wycieczce wzięło udział 24 wolontariuszy z klas II – VIII. Po tak cudownie spędzonym dniu udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Bawiliśmy się wspaniale, to był cudowny wypoczynkowo – edukacyjny wyjazd. Wszyscy będziemy go bardzo długo wspominali !!!!

Jako 22 letni opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza szczególne podziękowania kieruję do Pani Małgorzaty Dobrzyńskiej za cudowne zorganizowanie atrakcji wolontariuszom podczas pobytu w Zaścianku Dobrzyńskich oraz Pani Żabińskiej za zorganizowanie i bezpłatne przekazanie wolontariuszom produktów na ognisko !!!!

Jednocześnie gorąco polecam to cudowne miejsce do edukacji, wypoczynku i rekreacji – Zaścianek Dobrzyński Góra 142, 19 -111 Krypno,
e-mail: zaścianek.dobrzyńTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator wyjazdu – Barbara Bożena Brzozowska, Joanna Przaste

Dnia 26 maja 2023r uczniowie – wolontariusze szkolnego „Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w jednodniowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej po województwie podlaskim odkrywając i poznając jego uroki. Wycieczkę rozpoczęto od przejazdu Kolejką Wąskotorową przez Wigierski Park Narodowy oraz Puszczę Augustowską. Podczas przejazdu uczniowie mogli podziwiać piękno otaczającej przyrody zatrzymując się w kilku miejscach postojowych na trasie. Po dwugodzinnej przejażdżce
i powrocie do Płociczna wszyscy udali się na posiłek do pobliskiej restauracji. Po pysznym obiedzie otrzymali lody. Po krótkim odpoczynku na świeżym powietrzu ruszyliśmy w dalszą podróż do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie uczniowie najpierw zwiedzali Muzeum oraz wystawę „Konopnicka dzieciom. O krasnoludkach i nie tylko..’ przenoszącą każdego w magiczny świat baśni stworzony przez Marię Konopnicką. Następnie udaliśmy się na warsztaty, gdzie uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością pisarki, a następnie rozwiązywali w grupach test – quiz. Na koniec pobytu wszyscy ruszyliśmy do tajemniczego, baśniowego ogrodu” Zaułku Krasnoludków”, w którym na każdego spragnionego przygód wędrowca czekały zadania do wykonania. Kolejnym punktem programu był przejazd do Augustowa, krótki spacer po mieście, zakup pamiątek oraz rejs statkiem o nazwie „Bystry” Doliną Rospudy i podziwianie piękna flory i fauny tego regionu. Podczas rejsu przewodniczka opowiadała o zakątkach ziemi augustowskiej i legendach z nią związanych. Jedną z nich była opowieść o dziewczynie o imieniu Zośka, z którą związany jest obrzęd rzucania kwiatów przy cyplu Goła Zośka. Jedna z uczennic o tym imieniu miała okazję rzucić przygotowany wcześniej przez panią przewodnik bukiet kwiatów na wodę. Wszyscy uczestnicy wycieczki oraz inne osoby uczestniczące w rejsie były pod wielkim wrażeniem opowieści przewodniczki. Na koniec rejsu niektórzy zasiedli w fotelu kapitana żeglugi i zapoznali się z aparaturą i przyrządami do kierowania i nawigacją statkiem. Około godziny 18:30 ruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z bardzo ciekawej i udanej wycieczki pogłębiając swoją wiedzę na temat uroków i piękna ziemi podlaskiej. Był to wspaniały edukacyjny i aktywny wypoczynek, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.

W/w wyjazd był możliwy dzięki udzielonemu finansowemu wsparciu przez Podlaską Regionalną Izbę Turystyczną.
Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła dzieciom i młodzieży naszej placówki poznanie atrakcji turystycznych województwa podlaskiego.

Koordynator wycieczki: Barbara Bożena Brzozowska

W dniach 24 - 25.III.2023r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK Szkoły Podstawowej Nr 44 aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności – „Święta godne a nie głodne” w sklepie Carrefour w Galerii Zielone Wzgórze. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych, takich jak: olej, mąka, cukier, majonez, żurek, słodycze. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia „Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców wielu podopiecznych Stowarzyszenia będzie miało duże wsparcie na Święta Wielkanocne.

Koordynator Zbiórki Żywności bardzo dziękował  zaangażowanym wolontariuszom za  udział w akcji oraz napisał, że wszyscy wolontariusze spisali się na medal i to naprawdę złoty !!!
Zbiórkę przeprowadziło 28 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne.
Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska

Dnia 24 lutego 2023 roku wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku uczestniczyli w przesłuchaniach o miano „Wspaniałego” w  XXVIII edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Przesłuchania wolontariuszy odbyły się w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. Krakowskiej.
            Od lat celem konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest wszechstronny rozwój idei wolontariatu poprzez zwrócenie uwagi na młodych ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz środowiska lokalnego i miejskiego oraz są wzorem dla  naśladowania  przez rówieśników. To ważne, aby rozbudzać wrażliwość dzieci i młodzieży na potrzeby innych, inspirować do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wolontariuszy.
            Kapituła konkursowa złożona m.in. z przedstawicieli duchowieństwa, przedstawicieli Kuratora Oświaty, Urzędu Miejskiego, wojewódzkiego koordynatora wolontariatu oraz inicjatora konkursu – Fundacji „Świat na TAK” przeprowadziła rozmowy z kandydatami w   kategorii „Ósemeczki”, „Ósemki Junior” oraz zgłoszenia Grupowego.
W tym roku szkolnym Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 godnie reprezentowało 10 wolontariuszy. W   kategorii „Ósemeczki” –  Gabriela Gieglis kl. 5a, Piotr Popławski kl. 5b; „Ósemki Junior” – Gabriela Ignaciuk kl. 8a, Zofia Przastek kl.8c, Izabela Dobrzyńska kl.8d., oraz zgłoszenia Grupowego – Patrycja Gieglis kl.7b, Zofia Przastek kl.8c, Maja Klepacka kl. 8d, Rafał Kulesz  kl.8d, Szymon Wawerka kl.8d.  
           Wszyscy uczestnicy Konkursu w kategorii „Ósemeczki”,  „Ósemki Junior” oraz Grupa zostali  zaproszeni na uroczystą Galę w dniu 23 marca 2023r do Auli Magna w Akademii Medycznej w Białymstoku,  w trakcie której zostaną ogłoszone wyniki Konkursu a laureaci otrzymają honorowy tytuł  oraz nagrody od Prezydenta Miasta Białegostoku.
Wszystkim wolontariuszom serdecznie gratulujemy i trzymamy mocno kciuki  !!!
Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska

W dniu 15.12.2022r wolontariusze wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli we wspólnie zorganizowanym spotkaniu opłatkowym oraz  skromnym poczęstunku.  Święta Bożego Narodzenia to szczególny i magiczny czas dzielenia się opłatkiem, składania osobistych życzeń i wybaczania wzajemnych nieporozumień w blasku choinki i przy dźwiękach kolęd. Spotkanie było też okazją do podsumowania przez opiekuna Klubu i wolontariuszy  półrocznych wspólnie podejmowanych działań wolontarystycznych  na rzecz potrzebujących. Wspólnie spędziliśmy  niezapomniane chwile i snuliśmy plany na przyszłość.
Opiekun klubu życzył wszystkim wolontariuszom i ich Rodzinom zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2023 !!!
Przygotowała: Barbara Brzozowska

Szkolny Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” i świetlica szkolna w miesiącu grudniu 2022r zorganizowała zbiórkę  artykułów spożywczych, chemicznych, do higieny osobistej oraz zabawek do „Świątecznej paczki” dla 4 rodzin uczniów naszej szkoły, którzy znaleźli się 
w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. W akcję włączyła się duża część społeczności 
i  niektórzy wychowawcy klas  oraz jak zawsze niezawodni rodzice ósmoklasistów, którzy stanęli na wysokości zadania, okazali wielkie serce i wspomogli po raz kolejny organizowane przedsięwzięcie.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas na okazywanie sobie ciepła, życzliwości, wzajemnej pomocy i troski o innych, którzy są samotni, schorowani i potrzebujący.
Wolontariat  kieruje się maksymą „Tyle jest wart człowiek ile pomoże drugiemu”.
Żyjemy w trudnych czasach i wzajemna życzliwość, codzienne zauważenie potrzebujących 
i pomoc im, to dobro, które z nas wypływa i pozwala by świat stawał się lepszy. 
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy z pomoc i wsparcie !!!!!
Uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku 2023
Koordynator przedsięwzięcia: Barbara Bożena Brzozowska

W dniach 06 – 16.12.2022r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK zorganizowali na terenie szkoły kwestę Czerwonokrzyską na rzecz podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża. Zebrane środki zostały przekazane i przeznaczone na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia PCK w okresie Świątecznym.
Darczyńcom serdecznie dziękujemy !!!
Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska

dniach 2–4.XII.2022r dla wolontariuszy i opiekunów.

Konferencja odbyła się w dniach 2 – 4 grudnia 2022r. w Białymstoku i adresowana była do wolontariuszy i opiekunów „Klubów Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu z całej Polski.

Głównym celem konferencji było wzbogacenie wiedzy i umiejętności w pomaganiu innym, omówieniem jak wolontariat może dać „MOC” do dalszego, przyszłego działania na rzecz osób słabszych; podsumowaniem dotychczasowej pracy wolontarystycznej w szkolnych klubach wolontariusza. W konferencji uczestniczyło 5 wolontariuszy „Klubu Ośmiu" przy SP Nr 44 tj. Zofia Przastek, Gabriela Ignciuk, Patrycja Gieglis, Maja Klepacka oraz Rafał Kulesz pod opieką wieloletniej opiekunki Barbary Bożeny Brzozowskiej.

Konferencja została zorganizowana przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz Panią Joannę Fabisiak - Prezes Fundacji „Świat na Tak”, poseł na Sejm RP, autorkę Programu Wychowawczego „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym” oraz „Wstyd za zło".

W trakcie trzydniowego spotkania przyjezdnym z Polski wolontariuszom i opiekunom zapewnione było zakwaterowanie w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 Bursa Szkolna przy ul. Dobrej.

W dniu przyjazdu wolontariusze i opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym - „Mam tę MOC” -„I Czilo – zimowa opowieść” - Interaktywny spektakl muzyczny przygotowany przez uczniów z III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

Oficjalne otwarcie konferencji odbyło się w dniu 3 grudnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku wystąpieniem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Prezes Fundacji „Świat na Tak” Joanny Fabisiak – „Wolontariat: bohaterstwo czy naiwniactwo”.

Odbyła się również Debata - „Wolontariat daje MOC - wolontariat szkołą odpowiedzialności”, którą prowadziła Anna Samborska i Anna Pawłowska

W programie konferencji dla wolontariuszy przeprowadzone zostały również warsztaty:

I. „Dodaj Sobie siły – poczuj moc relaksacji”

II. „Moc Twojej osobowości w relacjach z innymi”

III. „Bądź na Tak, pozytywna dyscyplina”

Po intensywnych warsztatach i sytym obiedzie wolontariusze wraz z opiekunami udali się zabytkowym autokarem tzw. „Ogórkiem” oraz School busem na zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem, a po kolacji na koncert zespołu Malfunction w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej.

Spotkanie było wspaniałą okazją do podzielenia się doświadczeniami a także wzmocnieniem motywacji do dalszej pracy wolontarystycznej. Podczas konferencji nie zabrakło wymiany doświadczeń i chwil refleksji, jak również nawiązania nowych znajomości. Opiekunowie otrzymali podziękowania za towarzyszenie uczniom w bezinteresownej aktywności prospołecznej.

Wszyscy wróciliśmy do domu wzmocnieni wewnętrznie i naładowani pozytywną energią! Było to bowiem święto wszystkich, którym sercu bliski jest wolontariat !!!

W dniach 25 - 26.11.2022r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK Szkoły Podstawowej Nr 44 aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności – „Święta godne a nie głodne” w sklepie Carrefour w Galerii Zielone Wzgórze. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia „Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców wielu podopiecznych Stowarzyszenia będzie miało duże wsparcie na Święta.

Zbiórkę przeprowadziło 29 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję za udział w powyższej akcji !!!

Opiekun Klubu: Barbara Bożena Brzozowska

W dniach  1 - 20 października 2022r Szkolny Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” i świetlica szkolna włączyli się  w akcję - zbiórkę żywności organizowaną przez Fundację Fors-itis - „Podziel się chlebem z ukraińskim żołnierzem”.

Akcja miała na celu zbiórkę następujących artykułów spożywczych: chrupkie pieczywo, wafle ryżowe, suchary, herbatniki, zupki chińskie, gorące kubki, zupki instant, konserwy mięsne, rybne, pasztety  i gorzkie czekolady, które następnie zostaną dostarczone  na front dla ukraińskich  żołnierzy walczących o swój kraj !!!

W akcję włączyła się większość społeczności szkolnej i wspólnie zebraliśmy dużą ilość w/w produktów.

Wszystkim darczyńcom, którym los Ukrainy nie jest obojętny serdecznie dziękujemy !!!

SOLIDARNI  Z UKRAINĄ!!!

 1460x616Logo Mistrzowie Matlandii 2 img1

naskSzkoła bierze udział w projekcie pn. „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Deklaracja dostępności