,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 16.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Anna Małgorzata Samborska

Barbara Bożena Brzozowska

 

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:

,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”

16 listopada 2018r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. Wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w ramach realizacji projektu ,,Dobro to norma” zorganizowały akcję ,,Drzewo Tolerancji”. Celem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Uczniowie tworzyli „Drzewo Tolerancji” wpisując na listki hasła  kojarzące się  im z  tolerancją, które pięknie ozdobiły drzewo. Podsumowaniem tego dnia było stworzenie ,,Szkolnego łańcucha tolerancji” pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu  towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji. Podjęta przez wolontariuszki inicjatywa miała na celu poruszyć
w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.

Koordynator działań: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

„Każdy inny, wszyscy równi”

 • Szanuję drugiego człowieka, żeby każdy czuł się dobrze, równym.
 • Nie wyśmiewam się z wyglądu innych ludzi.
 • Szanuję upodobania i poglądy innych.
 • Nie krytykuję wypowiedzi innych.
 • Cenię drugiego człowieka.
 • Uważam, że każdy ma takie same prawa.
 • Uważam, że każdy zasługuje na przyjaźń.
 • Szanuję rzeczy nie patrząc na to, kto jest ich właścicielem.
 • Szanuję inne kultury i zwyczaje.
 • Każdy człowiek jest inny.
 • Lubię świat, w którym każdy jest jedyny w swoim rodzaju.
 • Nie śmieję się z czyjejś inności.
 • Szanuję i akceptuję niepełnosprawność ludzi.
 • Szanuję zdanie innych.
 • Nie narzucam swojej woli innym.
 • Umiem słuchać i rozumieć innych.
 • Każdy chce być sobą w towarzystwie innych.

 

W dniu 08.11.2018r. w ramach obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w siedzibie Stowarzyszenia ,,My dla Innych” odbyło się spotkanie ,,Historia - wspomnienia - poezja" z panem Jerzym Koszewskim (bibliofilem, kolekcjonerem, filatelistą, numizmatą, poetą).  Pan Jerzy opowiadał o wydarzeniach z okresu okupacji, swoich przeżyciach, zadeklamował kilka swoich wierszy, a na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych. W spotkaniu autorskim uczestniczyli podopieczni stowarzyszenia oraz wolontariusze SP Nr 44. Podczas spotkania zaprezentowany został film ,,Ku wolności” przygotowany przez wolontariuszki Szklonego Klubu Wolontariusza (A. Głowacka, K. Charyton kl. VIII b i K. Dudzińska, K. Mróz VIII c) w ramach Projektu ,,Akademia Liderów Społeczności Lokalnych" - ,,od przeszłości do przyszłości” – II edycja. Kolejne spotkania z poetą i prezentacje filmu odbędą się w SP Nr 44 w poszczególnych grupach wiekowych. Serdecznie zapraszamy!

Koordynator : Anna Samborska

W dniach 6-7.11.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 zorganizowali kiermasz ciast ,,Wolontariat dla Niepodległej’ w celu upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wolontariusze wraz z rodzicami upiekli ciasta dekorując je barwami narodowymi. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na budowę Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce k. Narwi. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspieranie działań wolontarystycznych!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 24.10. 2018 r. uczniowie klasy I b oraz wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym ,,Polak Mały” w Przedszkolu Samorządowym Nr 36 im. M. Montessori. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie szkoły przygotowali część artystyczną. Uczniowie kl. I b zaśpiewali piosenkę ,,Moja ojczyzna” oraz recytowali wiersze ,,Twój dom” W. Chotomskiej i ,,Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego. Wszyscy razem wyrecytowali ,,Katechizm małego dziecka” - ,,Kto Ty jesteś? – Polak Mały!”. Tematyka zajęć opierała się nie tylko na śpiewaniu i recytacji wierszy, ale również na wspólnym wykonaniu kotylionów i pracy plastycznej ,,Herb”. Dzieci ze szkoły bardzo chętnie służyły pomocą młodszym koleżankom i kolegom z przedszkola. Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze, wolontariuszki śpiewały piosenki patriotyczne, a przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały. Podsumowaniem zajęć było wspólne układanie godła Polski z wykorzystaniem gry edukacyjnej ,,Polak mały”. Uwieńczeniem zajęć było wspólne zdjęcie i przekazanie przedszkolakom słodkich upominków (lizaki – flaga Polski). Uczniowie naszej szkoły otrzymali w podziękowaniu pakiety edukacyjne (zdrapki z wizerunkiem miast). W spotkaniu aktywnie uczestniczyły Panie dyrektor obydwu placówek Ewa Barbara Gutowska oraz Ewa Barbara Zaniewska. W związku z nawiązaną współpracą spotkania będą kontynuowane i dzieci z PS Nr 36 odwiedzą w grudniu uczniów klasy I b.

Opiekunowie wydarzenia: Katarzyna Siemieniako, Anna Samborska

Dnia 22.10.2018r wolontariuszki Angelika Głowacka VIII b oraz Klaudia Charyton VIII b uczestniczyły w spotkaniu z dziennikarzem Polskiego Radia Białystok p. Wojciechem Kujałowicz dotyczącym realizacji projektu ,,Od przeszłości do przyszłości”. Nagrany materiał zostanie zaprezentowany na antenie dnia 25.10.2018r o godz. 18.00 w audycji ,,Trzeci sektor”. Zapraszamy do wysłuchania.

Koordynator projektu Anna Samborska

www.radio.bialystok.pl

W dniu 19.10.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl I - VIII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Podczas meczu uczniom towarzyszyły wielkie emocje. Jagiellonia wygrała 2:1. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Agnieszka Smółko, Michał Warszycki

Dnia 16.10.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 (30 uczniów z kl. I – VIII) w Galerii Jurowiecka wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób! Akcję po raz piąty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, w których realizowany jest Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować", ale także pracownicy innych instytucji: placówek urzędowych, prywatnych firm, uczelni wyższych, a także wielu innych jednostek zaangażowanych w naukę i promocję pierwszej pomocy. Zasada była prosta - wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantom i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że umie udzielać pierwszej pomocy! Jesteśmy dumni, że po raz kolejny akcja cieszy się tak ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujacych życie przez najmłodszych i najstarszych. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Bez Was to by się nie udało!  Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była pierwszą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!!!

Koordynator akcji: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

poranny.pl

poranny.pl

Dnia 15.10.2018r wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w akcji ,,Pola Nadziei’ organizowanej po raz kolejny przez podlaskie Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Po raz pierwszy akcja ,,Pola Nadziei” odbyła się w Makówce w gminie Narew. To piękne i ważne wydarzenie wpisało się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Dla wielu uczniów było też pierwszą okazją do zobaczenia terenu, na którym już wkrótce rozpocznie się budowa wiejskiego Ośrodka Hospicyjno – Opiekuńczo - Edukacyjnego.

Wolontariusze spotkali się w Makówce, gmina Narew razem z dziećmi ze Szkoły Podstawowej z Narwi, Gródka, Hajnówki oraz Białegostoku. Dokładnie na działce, gdzie w przyszłości osoby chore otrzymają profesjonalną opiekę, będą mogły wychodzić z opiekunami na spacery. Uczestnicy wydarzenia uczynili to miejsce już dzisiaj pięknym! Każdy mógł przyłączyć się do akcji sadzenia żonkili. Po zasadzeniu żonkili wszyscy udali się do SP w Narwi, gdzie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażakom pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku. Podczas pobytuwolontariusze mieli okazję do spotkania z dr Pawłem Grabowskim, Prezesem Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza
w Michałowie oraz innymi pracownikami Hospicjum. Nasi wolontariusze na zakończenie spotkania zaprezentowali uczestnikom przesłanie ,,Zmieniaj świat na TAK” dedykując piosenkę organizatorom.

Opiekunowie wycieczki: Anna Samborska, Anna Gorzkowska

www.radio.bialystok.pl

hospicjumeliasz.pl

W dniach 12 – 13.10.2018r. w Galerii ,,Zielone Wzgórze” Carrefour uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” oraz Szkolnego Koła PCK aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów (mleko, mąka, kasze, ryż, płatki śniadaniowe, przetwory warzywne owocowe). Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców powstaną dobre i zdrowe posiłki. Zbiórkę przeprowadziło 40 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za okazane wsparcie i zaangażowanie w pomoc potrzebującym !!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 5 - 6 października 2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w akcji marketowej ,,Dziewczynka z zapałkami”. Akcja odbywała się w Galerii ,,Piotr i Paweł” przy ul. 1000 – lecia PP. Wolontariusze pod opieką animatora Fundacji ,,Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi aktywnie zachęcali klientów sklepu do wsparcia finansowego na rzecz opłacania obiadów dzieciom, zakupu podręczników czy dofinansowania organizacji wypoczynku. Podczas akcji panowała miła atmosfera. Z każdej strony wolontariusze otrzymywali uśmiech i wsparcie podczas wręczania ,,baśniowych zapałek”. W akcji uczestniczyło 28 wolontariuszy z klas II - VIII. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom oraz rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska