Dnia 26 maja 2023r uczniowie – wolontariusze szkolnego „Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w jednodniowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej po województwie podlaskim odkrywając i poznając jego uroki. Wycieczkę rozpoczęto od przejazdu Kolejką Wąskotorową przez Wigierski Park Narodowy oraz Puszczę Augustowską. Podczas przejazdu uczniowie mogli podziwiać piękno otaczającej przyrody zatrzymując się w kilku miejscach postojowych na trasie. Po dwugodzinnej przejażdżce
i powrocie do Płociczna wszyscy udali się na posiłek do pobliskiej restauracji. Po pysznym obiedzie otrzymali lody. Po krótkim odpoczynku na świeżym powietrzu ruszyliśmy w dalszą podróż do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie uczniowie najpierw zwiedzali Muzeum oraz wystawę „Konopnicka dzieciom. O krasnoludkach i nie tylko..’ przenoszącą każdego w magiczny świat baśni stworzony przez Marię Konopnicką. Następnie udaliśmy się na warsztaty, gdzie uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością pisarki, a następnie rozwiązywali w grupach test – quiz. Na koniec pobytu wszyscy ruszyliśmy do tajemniczego, baśniowego ogrodu” Zaułku Krasnoludków”, w którym na każdego spragnionego przygód wędrowca czekały zadania do wykonania. Kolejnym punktem programu był przejazd do Augustowa, krótki spacer po mieście, zakup pamiątek oraz rejs statkiem o nazwie „Bystry” Doliną Rospudy i podziwianie piękna flory i fauny tego regionu. Podczas rejsu przewodniczka opowiadała o zakątkach ziemi augustowskiej i legendach z nią związanych. Jedną z nich była opowieść o dziewczynie o imieniu Zośka, z którą związany jest obrzęd rzucania kwiatów przy cyplu Goła Zośka. Jedna z uczennic o tym imieniu miała okazję rzucić przygotowany wcześniej przez panią przewodnik bukiet kwiatów na wodę. Wszyscy uczestnicy wycieczki oraz inne osoby uczestniczące w rejsie były pod wielkim wrażeniem opowieści przewodniczki. Na koniec rejsu niektórzy zasiedli w fotelu kapitana żeglugi i zapoznali się z aparaturą i przyrządami do kierowania i nawigacją statkiem. Około godziny 18:30 ruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z bardzo ciekawej i udanej wycieczki pogłębiając swoją wiedzę na temat uroków i piękna ziemi podlaskiej. Był to wspaniały edukacyjny i aktywny wypoczynek, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.

W/w wyjazd był możliwy dzięki udzielonemu finansowemu wsparciu przez Podlaską Regionalną Izbę Turystyczną.
Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła dzieciom i młodzieży naszej placówki poznanie atrakcji turystycznych województwa podlaskiego.

Koordynator wycieczki: Barbara Bożena Brzozowska