Dnia 16.10.2019r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 (18 uczniów z kl. VI – VIII) w Galerii Jurowiecka wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób! Akcję po raz szósty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, w których realizowany jest Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować", ale także pracownicy innych instytucji: placówek urzędowych, prywatnych firm, uczelni wyższych, a także wielu innych jednostek zaangażowanych w naukę i promocję pierwszej pomocy. Zasada była prosta - wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantom i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że umie udzielać pierwszej pomocy! Jesteśmy dumni, że po raz kolejny akcja cieszy się tak ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Bez Was to by się nie udało!  Wolontariusze wzięli udział w wydarzeniu wspólnie z Podlaskim Stowarzyszeniem ,,Młoda krew” oraz Grupą Ratowniczą ,,Medival”. Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była drugą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!!!

Koordynator akcji: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

bialystok.tvp.pl