„Wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic
i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność… ”
( Jacek Teler )

Po raz kolejny wolontariusze SP Nr 44 w Białymstoku w ramach wieloletniej współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” w Łodzi w terminie 23.06 - 05.07.2019 r. wyjechali na kolonie integracyjne do Szklarskiej Poręby. W wyjeździe uczestniczyło 27 wolontariuszy z klas I - VIII, którzy aktywnie angażowali się w działania prospołeczne uczestnicząc systematycznie w różnorodnych akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym oraz ogólnopolskim. Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby uczniowie zostali zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w budynku ,,Płomyk”. Program kolonii był bardzo urozmaicony poprzez bogatą ofertę programową i zajęcia edukacyjno – wychowawcze. Wolontariusze uczestniczyli w wycieczkach pieszych z przewodnikiem do Wodospadu Szklarki i Kamieńczyka, na ,,Krucze Skały”, ,,Krzywe Baszty”, frakcję skalną „Chybotek”, ,,Złoty Widok”, ,,Grób Karkonosza” oraz ,,Skałki Miłości” i ,,Sowie Skały”. Wjechali wyciągiem na Szrenicę (1362 m.n.p.m) i zeszli szlakiem górskim przy schronisku ,,Kamieńczyk”. Uczniowie mieli bardzo atrakcyjną wycieczkę na Wzgórze Ametystów, gdzie własnoręcznie poszukiwali i wydobywali ametysty. Wolontariusze weszli pieszo na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m), gdzie podziwiali piękno Gór Izerskich i Karkonoszy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych rozwijając aktywność i kreatywność twórczą własnoręcznie wykonując ,,Drzewka szczęścia”, które każdy zabrał ze sobą do domu na pamiątkę pobytu w Karkonoszach. Wolontariusze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych między innymi: w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego – warsztaty „Wirtualne Karkonosze”, w Muzeum Mineralogicznym, Muzeum Ziemi ,,Juna’ – wypełnianie kart pracy, wykuwanie minerałów, w wycieczce do Leśnej Huty (pokaz wyrobu i zdobienia szkła (warsztaty artystyczne). Uczestniczyli również w zajęciach w Chacie Walońskiej i Skansenie Żelazny Tygiel Waloński (płukanie złota, zwiedzanie, gra terenowa „Poszukiwanie skarbu”, degustacja chleba z własnego wypieku). Wolontariusze wzięli udział w dwóch wycieczkach autokarowych po Kotlinie Jeleniogórskiej zwiedzając Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Muzeum Tajemnic Karkonoskich i Park Wodny „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu oraz weszli i zwiedzili Zamek Chojnik. Główną atrakcją wyjazdu była wycieczka autokarowa do Skalnego Miasta Adrspach w Czechach, gdzie uczniowie zwiedzali formy skalne zbudowane z piaskowca przez naturę, przepłynęli łódką po urokliwym skalnym jeziorku podziwiając widoki i wielką panoramę, odwiedzili wodospad i zalany kamieniołom wsłuchując się w echo. Wolontariusze uczestniczyli w różnorodnych zajęciach rekreacyjno - sportowych oraz edukacyjnych rozwijając aktywność twórczą grając np. w piłkę siatkową, nożną i plażową, grę terenową „Ukryte symbole” oraz inne gry zespołowe. Uczniowie chętnie brali udział w zabawach, konkursach oraz w grupowych potyczkach umysłowych „Turniej gier i zabaw”. Dużą przyjemność sprawiało im śpiewanie piosenek karaoke oraz udział w dyskotekach. Z zaciekawieniem słuchali opowiadanych legend karkonoskich o „Duchu Gór – Karkonoszu - Liczyrzepie”. W trakcie pobytu często spacerowaliśmy po Szklarskiej Porębie podziwiając piękne widoki oraz robiąc drobne zakupy, kupując pamiątki na okolicznych regionalnych straganach. Ostatniego wieczoru wszyscy udaliśmy się na ognisko. Piekliśmy kiełbaski oraz chleb, który bardzo wszystkim smakował. Apetyty dopisywały! Do późnego wieczora śpiewaliśmy wspólnie piosenki, świetnie się przy tym bawiąc i integrując. Na koniec kolonii odbyło się podsumowanie konkursu czystości wszystkich pokoi oraz quizów dotyczących wiedzy o Karkonoszach i minerałach występujących w tej części Polski. Najlepszym i najaktywniejszym grupom zostały wręczone imienne dyplomy. Opiekunowie również otrzymali dyplomy za zorganizowanie najwspanialszych kolonii. Cieszymy się bardzo, że zorganizowany przez nas wakacyjny wyjazd przyczynił się do jeszcze większej integracji wolontariuszy z różnych środowisk, poprawił ich relacje interpersonalne oraz umiejętność pracy w grupie. Jesteśmy przekonane, że uczestnicy z wyjazdu na kolonie wyniosły bardzo wiele pozytywnych przeżyć i doświadczeń, które zaowocują w przyszłości.

Dopóki cieszy nas śpiew ptaków, szumiący las, gorący słoneczny dzień, pod drzewami cień. I deszcz co jak kropla spadnie moczy nas czasem dokładnie, gdy to jeszcze jest w nas, na wszystko znajdziemy czas…

Kolonie zorganizowały i opiekę podczas kolonii sprawowały wolontarystycznie: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska oraz Renata Karwacka.