Białostoccy wolontariusze walczą o miano „Wspaniałego”. Indywidualne rozmowy z 75 kandydatami zgłoszonymi do konkursu „Ośmiu Wspaniałych” to szansa na poznanie ich działalności w wolontariacie, motywacji, wzorów do naśladowania. Na najlepszych czekają nagrody oraz wyjazd na ogólnopolski finał konkursu.

Celem konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest rozwój idei wolontariatu poprzez zwrócenie uwagi na młodych ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz otoczenia i są wzorem dla rówieśników. To ważne, aby rozbudzać wrażliwość dzieci i młodzieży na potrzeby innych, inspirować do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna. Od lat w naszym mieście ten konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Trzy lata temu tytuł „Wspaniałej Polski” otrzymała białostoczanka – Patrycja Tryniszewska wolontariuszka ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44.

Dnia 2 marca 2020r. rozpoczęły się przesłuchania młodych wolontariuszy i wolontariuszek – uczestników XXV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W dniach 2 - 3 marca 2020r. kapituła konkursowa przeprowadziła rozmowy z kandydatami w wieku od 14 do 19 lat („Ósemki”) i kandydatami 10-13-letnimi („Ósemeczki”) oraz zgłoszenia grupowe. Rozmowy z młodymi wolontariuszami to okazja do poznania ich działalności i motywacji.

Spotkania kandydatów z kapitułą konkursową, złożoną m.in. z przedstawicieli duchowieństwa, kuratora oświaty, Urzędu Miejskiego i inicjatora konkursu – Fundacji „Świat na TAK”, odbywały się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Już tradycyjnie w komisji znajduje się także finalista poprzedniej edycji. W tym roku jest to Barbara Pyłko – laureatka XXIV. białostockiej edycji.

Jury wybierze ośmiu laureatów w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” i „Ósemki”. Laureaci otrzymają honorowy tytuł oraz nagrody. „Ósemkom” wręczone zostaną także statuetki Franciszka przygotowane z drewna gruszy przez artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka. Wyniki zostaną ogłoszone w trakcie uroczystej gali.

Laureaci w kategorii „Ósemki” zostaną zaproszeni do reprezentowania Miasta Białystok podczas 26. ogólnopolskiego finału w Toruniu (17-19 czerwca 2020).

W rozmowach z Kapitułą konkursową uczestniczyło 12 wolontariuszy Szkolnego Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44  godnie reprezentując szkołę. Wolontariuszom serdecznie gratulujemy
i trzymamy kciuki!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska