Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas II – VII ze Szkoły Podstawowej Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w wyjeździe na „zieloną szkolę” do Szklarskiej Poręby w terminie 22 - 29.10.2019 r. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji projektu ,,Zdrowo kolorowo”, dofinansowanego praz Prezydenta Miasta Białegostoku.
W wyjeździe uczestniczyło 25 uczniów i 2 nauczycieli. Podróż rozpoczęliśmy wyjeżdżając pociągiem z Białegostoku do Jeleniej Góry, a następnie autokarem do Szklarskiej Poręby. Dla większości uczniów była to pierwsza przygoda podróżowania pociągiem.
Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w budynku „Płomyk”. Na spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z regulaminem ośrodka oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Po spożyciu obiadu wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą na Krucze Skały i Krzywe Baszty. Zmęczeni podróżą, ale szczęśliwi i zachwyceni pięknymi widokami udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia odbyła się wycieczka piesza do Leśnej Huty, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz produkcji wyrobów szklanych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia szkła . Każdy samodzielnie mógł zaprojektować i wykonać szlif na szklance, którą potem mógł zabrać do domu. Korzystając z pięknej pogody uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz quizie wiedzy. Wieczorami odbywały się dyskoteki integracyjne ze wszystkimi uczestnikami „zielonych szkół” z różnych stron Polski tj. Rumi, Poznania, Koszalina przebywającymi wspólnie z nami w ośrodku. Kolejnego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Kowar i Karpacza. Zwiedzaliśmy Park Miniatur Dolnego Śląska oraz Muzeum „Karkonoskie Tajemnice”, a także kąpaliśmy się w basenie „Tropikana” Hotelu Gołębiewski. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Hotelu uczniowie otrzymali słodki upominek w formie zestawu cukierniczego Firmy „Tago”. Kolejnego dnia wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą do Muzeum Mineralogicznego. Oglądaliśmy film edukacyjny, wypełnialiśmy karty pracy oraz braliśmy czynny udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez pracowników Muzeum dotyczących skał i minerałów Karkonoszy.
Korzystając z okazji, że mieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia zorganizowano uczniom zajęcia z edukacji prozdrowotnej dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. W wyniku obserwacji uczniów podczas podróży oraz w trakcie pobytu zauważono u nich nieprawidłowe nawyki żywieniowe, (tj; spożywanie dużej ilości słodyczy napoi gazowanych i smakowych, chipsów itp.), niską sprawność fizyczną, nadużywanie telefonów komórkowych i Internetu. Pogadankę przeprowadziła pani kierownik żywienia a jednocześnie dietetyk placówki. W związku z powyższym odbyły się także warsztaty z edukacji prozdrowotnej gdzie uczniowie tworzyli własne piramidy żywieniowe oraz opracowywali dzienne jadłospisy dopasowane do potrzeb rozwojowych uczniów w ich wieku. Wspólnie z przewodnikiem górskim udaliśmy się na wycieczkę pieszą do Wodospadu Kamieńczyka oraz do Wodospadu Szklarski wędrując szlakiem Karkonoskiego Parku Narodowego. Dużą atrakcją dla uczniów okazało się zwiedzanie i warsztaty prowadzone przez rzemieślników ze Skansenu „Żelazny Tygiel Waloński” oraz gra terenowa. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w ,,Chacie Walońskiej” oraz Muzeum Ziemi ,,Juna”. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Podsumowaniem dnia były zabawy i gry integracyjne.
Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam edukacyjne zajęcia multimedialne nt. flory i fauny Karkonoszy oraz dokonano porównania terenów górskich i nizinnych regionu Podlasia oraz roślinności i warunków pogodowych. Uczniowie oglądali film, wypełniali karty pracy oraz przeszli do dolnej stacji kolei linowej Szrenicy. Stamtąd poszliśmy na spotkanie z ratownikami i przewodnikami GOPR Karkonoskiego Parku Narodowego. Zapoznano się z ciężką i odpowiedzialną pracą, codziennymi zadaniami, alarmowymi numerami telefonów górskich, ze sprzętem i wyposażeniem ratowników górskich. Dzieci dowiedziały się, że góry są bardzo piękne ale też bywają niebezpieczne. Pogoda może się zmienić w górach gwałtownie i dlatego planując i wychodząc na górskie szlaki trzeba odpowiednio się przygotować.
Zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich pieszych wędrówek było wyjście na Złoty Widok skąd uczniowie mogli podziwiać przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek oraz słuchanie karkonoskich legend i opowieści Ducha Gór „Karkonosza”. W dniu wyjazdu na spotkaniu podsumowującym wręczono dyplomy i nagrody za udział w organizowanych konkursach.
Wyjazd na „zieloną szkołę” był doskonałą formą edukacji, integracji uczniów oraz rekreacji. Wielu uczniów podczas pobytu przełamało swoją nieśmiałość, wycofanie, poprawie uległy relacje interpersonalne, komunikacja oraz współpraca zespołowa. Uważamy, że taka inicjatywa przyczyniła się do wszechstronnego rozwoju uczniów, kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, zdrowego stylu życia i jest godna propagowania.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Kamilowi Tomaszczuk przewodniczącemu Rady Rodziców za wspólne przemierzanie górskich szlaków oraz okazane wsparcie i pomoc w opiece nad uczestnikami!!!
Organizatorzy: Anna Samborska, Barbara Brzozowska